هدر موبایل
1389/05/11 10:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو فراکسیون اقلیت:

همه آحاد ملت سیاست های استعماری و تحریم ها را محکوم می‌کنند

**عضو فراکسیون اقلیت مجلس گفت: تحریم‌ها از طرف همه آحاد ملت ایران محکوم است و بحث از اقلیت و اکثریت مطرح نیست و کسانی که دل در گرو ایران دارند و خود را ایرانی می‌دانند با سیاست‌ استعماری کشورهای بزرگ که تاریخ مصرف آنها تمام شده مخالف هستند.

داریوش قنبری عضو فراکسیون اقلیت مجلس در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و غرب، تصریح کرد: این تحریم‌ها با هدف فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش خواسته‌هایشان است؛ چرا که این قدرت‌ها نخواهند گذاشت کشورهای دیگر به باشگاه هسته‌ای بپیوندند.

وی تأکید کرد: در دشمنی کشورها و قدرت‌های بزرگ به خصوص آمریکا و اتحادیه اروپا تردیدی نیست و آنها در طی سه دهه بعد از پیروزی انقلاب همواره علیه ایران شمشیر را از رو بسته‌ و از انواع فشارها کوتاهی نکرده‌اند.

قنبری ادامه داد: حرکات و ظرافت دستگاه دیپلماسی ایران در شرایط کنونی می‌تواند فضا را اعتدال‌ بخشد و فشارها کاهش پیدا کند لذا باید دستگاه دیپلماسی کارشناسانه، فعال و همراه با درک عمیق از نظام بین‌الملل باشد.

 

* تاریخ مصرف اعمال تحریم‌ها گذشته است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر محکوم کردن تحریم‌ها از سوی فراکسیون اقلیت مجلس، بیان‌کرد: تحریم‌ها از طرف همه آحاد ملت ایران محکوم است و بحث از اقلیت و اکثریت مطرح نیست و کسانی که دل در گرو ایران دارند و خود را ایرانی می‌دانند با سیاست‌ استعماری کشورهای بزرگ که تاریخ مصرف آنها تمام شده مخالف هستند.

وی در ادامه اظهارداشت: سیاست تحریم با مفهوم حقوق بشر، آمریکا و کشورهای اروپایی که مدام از آن دم می‌زنند، هیچگونه همخوانی و تناسب ندارد و فشار این سیاست‌ها بر دوش ملت است و ایرانی‌ها خاطرات تلخ تحمیل شده را در اذهان خود ثبت خواهند کرد.

عضو فراکسیون اقلیت گفت: سیاست‌های اعمال شده در حال حاضر مانند سیاست دوران جنگ سرد، بعد از جنگ جهانی دوم است و تناسبی با دموکراسی و تمدن امروزی ندارد و با اصول مورد ادعای غربی‌ها سازگاری ندارد و خلاف منطق، حقوق بشر، ارزش‌های انسانی و دموکراسی است.

قنبری بیان کرد: اینگونه سیاست‌های کشورهای غربی با هیچ منطقی سازگار نیست.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد مذاکره غربی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران پس از صدور قطعنامه 1929، اظهارداشت: مذاکره باید با حسن نیت و اعتماد متقابل باشد در شرایطی که ایران بیانیه تهران را پذیرفت که در مفاد آن امتیازهایی داده شده بود و حتی انتقادهایی را به همراه داشت؛ با این وجود آمریکا و کشورهای اروپایی همچنان اصرار بر ادامه تحریم‌ها و صدور قطعنامه و اعمال سیاست‌های سختگیرانه دارند.

وی با طبیعی دانستن سلب اعتماد ایران از غرب گفت: در شرایط بی‌اعتمادی مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید و زمانی امتیازی داده ‌می‌شود که دو طرفه و متقابل باشد و در قبال امتیاز داده شده امتیاز گرفته شود اما غربی‌ها راه تنبیه را در پیش گرفته‌اند و در این فضا مذاکره به نتیجه نمی‌رسد.

قنبری با غیر جدی دانستن پیشنهاد مذاکره بیان کرد: این پیشنهاد بیشتر در مقام حرف بوده و برای افکار عمومی در داخل مطرح شده است و می‌خواهند خود را اهل منطق و مذاکره معرفی کنند اما در عمل اهل مذاکره نیستند.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس گفت: دستگاه دیپلماسی با وجود اینکه طرف مقابل تلاش می‌کرد که فشارهای زیادی بر کشورمان وارد کند، کاستی داشت.

این نماینده مجلس، هنر دستگاه دیپلماسی را تلطیف فضای کنونی دانست و افزود: دستگاه دیپلماسی با تلطیف فضا فشارهای بین‌المللی را کم می‌کند.

نماینده مردم ایلام در مجلس، تصریح کرد: در چند سال گذشته، تحریم‌‌ها و قطعنامه‌ها علیه کشورمان وجود داشته است اما به شکلی رفتار شد که اعضای شورای امنیت تفاهمی در تحریم‌ها نداشته‌اند و هنگامی که بحث از تحریم پیش آمد، کشورهای چین و روسیه قطعنامه‌ها را تلطیف می‌کردند.

قنبری گفت: در موافقتنامه وین قرار بر این بود که تبادل سوخت در خاک روسیه انجام شود اما با تصمیم در بیانیه تهران که دستگاه دیپلماسی گرفت، ترکیه جایگزین روسیه شد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: ترکیه در حالی جایگزین روسیه شد که عضو شورای امنیت نیست و فاقد قدرتی است که این توان را داشته باشد تا قطعنامه‌ها را تلطیف یا از صدور آنها علیه ایران جلوگیری کند.

وی ادامه داد: با پذیرش قطعنامه وین حداقل روسیه می‌توانست از تصویب قطعنامه چهارم جلوگیری کند.

قنبری گفت: ترکیه این توانایی را ندارد که از اعضای اتحادیه اروپا باشد، چه رسد به اینکه جلوی تحریم‌ها را علیه ایران بگیرد و این در صورتی بود که روسیه از صدور قطعنامه چهارم جلوگیری می‌کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet