خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/11 11:01:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی :

قراردادهای نفتی و گازی بایددرمجلس تصویب شود

**سیروس سازدار عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصل ۷۷ قانون اساسی برای قراردادهای مهم اجرا نمی‌شود، تاکید کرد:قانون اساسی در خصوص قراردادهای پیش پا افتاده رعایت می‌شود اما در ارتباط با قرار دادهای مهم از جمله قرار دادهای نفتی و گازی اجرا نمی‌شود.

"سیروس سازدار" نماینده  مرند و جلفا مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت از ارائه اساسنامه‌ها، قراردادهای مهم بین‌المللی سرباز می‌زند، گفت: بنده بارها در خصوص این اصل در مجلس تذکر داده‌ام اما متاسفانه دولت به بهانه‌های ظاهری از ارائه قراردادها و اساسنامه شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت فرار می‌کند.

وی ادامه داد: دولت عنوان می‌کند ماده 77 قانون اساسی شرکت نفت را به دلیل اینکه شرکت است در برگیرنده نمی گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه شرکت نفت زیر مجموعه و ابزار وزارت نفت است باید از این ماده قانونی تبعیت کند، افزود: نفت و گاز جزو اموال عمومی به شمار می‌رود و شرکت نفت باید از این ماده پیروی کند و تمامی اساسنامه‌ها و قراردادهای خود را باید به مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

وی تاکید کرد: در برنامه چهارم توسعه و قانون بودجه سالهای 87، 88 و 89 این موضوع مدنظر گرفته شده است اما متاسفانه دولت به بهانه‌های مختلف از عملیاتی کردن آن سرباز می‌زند.

سازدار با اشاره به اینکه این قانون بر نظارت مجلس بر اجرای امور  تاکید دارد، تصریح کرد: مجلس با استناد بر این قانون می‌تواند بر تمامی قراردادها و اساسنامه‌های مهم و تاثیر گذار کشور نظارت کند اما تاکنون از این ابزار بهره نگرفته است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف در زمینه نظارت ضعیف عمل کرده است و جایز نیست بیش از این نظاره‌گر ضایع شدن حقوق ملت باشد.

عضو کمیسون انرژِی با اشاره به اینکه مجلس راه‌کارهای قانونی برای نظارت در اختیار دارد، افزود: سوال و استیضاح از وزرا و دولت راهکار قانونی مجلس برای نظارت بر امور کشور است.

اصل 77 قانون اساسی تاکید دارد که عهدنامه‏ها، مقاوله‏نامه‏ها، قراردادها و موافقت‏نامه‏های‏ بین‏المللی‏ باید به‏تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet