انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/11 11:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده بهار و کبودرآهنگ:

مجلس برای رفع موانع پیش‌روی عدم اجرای قوانین آمادگی دارد

**نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس برای کمک به دولت در رفع موانع پیش‌روی عدم اجرای قوانین آمادگی دارد.

عیسی جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از اختلاف‌نظر دولت و مجلس بر سر اجرای قانون، گفت: در هر کشوری باید تمام‌کننده، قانون باشد و اگر بخواهد غیر از آن باشد، ثبات و پایداری که باید وجود داشته باشد، رخ نمی‌دهد و قطعا برای دولت و مردم مشکل ایجاد می‌شود.

وی افزود: لذا باید این تلاش و هم و غم بر این اساس باشد که قانون اجرا شود. منتهی بحثی که وجود دارد این که عده‌ای یکسری برداشت‌ها می‌کنند و تصور می‌کنند شاید تعمدهایی برای عدم اجرای قانون وجود دارد.

به نظر این نماینده‌ی مجلس، نوع نگرش در این زمینه را هم باید اصلاح کنیم. برخی اوقات ممکن است قوانینی که مصوب می‌شود در اجرا به گونه‌ای باشد که خیلی خود را نشان ندهد و با یک سری مشکلات خاص مواجه شود که آن قانون صد در صد اجرایی نشود.

این نماینده‌ی مجلس، خاطر نشان کرد: البته در جایی وقتی یک بخشی از قانون اجرا نمی‌شود با جایی که اصلا اجرا نمی‌شود، باید تفاوت قائل شویم. بحث دیگری که وجود دارد این‌که برخی وزارتخانه‌ها هم در اجرای قانون تعلل می‌کنند. به طور مثال اساسنامه شرکت ملی نفت واقعیتی است که نزدیک چهار ماه از سال گذشته و طبق قانون باید این اتفاق رخ می‌داده که هنوز این مساله رخ نداده است.

وی تصریح کرد: این مساله قابل قبول نیست که چرا این قانون اجرا نشده است. دولت باید علت عدم اجرای کامل برخی قوانین را عنوان کند و بگوید به فلان دلیل این مساله اجرایی نشده است و این روند باید دنبال شود. اگر مجلس ببیند درصد بیشتری از قوانین اجرایی شده و تنها بخش کوچکی باقی مانده، این قوه هم با اغماض و گذشت برخورد می‌کند تا بهانه و فرصتی را به افرادی که مخالف نظام بوده و مغرض هستند و قصد دارند به عناوین مختلف از این صحبت‌ها سوءاستفاده کرده و ذهن مردم را مکدر نمایند، ندهند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: نگاه چه دولت و چه مجلس به یکدیگر باید نگاه برادرانه باشد. مجلس و دولت برای نظام دو بال محسوب می‌شوند. اگر بخواهد این دو بال با هم حرکت نکند و با هم همخوانی نداشته باشد، مطمئنا به اهداف بالا بلندی که داریم؛ نخواهیم رسید.

وی با تاکید بر ایجاد این نگرش گفت: بحث دیگری که وجود دارد این که طبق قانون اساسی به طور مشخص دولت و مجلس وظایفی دارند. طبق قانون اساسی وظیفه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون برعهده‌ی مجلس است. حال ممکن است وزیری از بعد نظارتی مجلس خیلی خوشحال نشود، اما باید بپذیریم که کسی باید نظارت کند. در نظارت هم باید با یک نگاه اغماض‌گونه‌ای جلو ببریم که اگر احتمالا در این راستا تبعات یا بحث‌هایی وجود داشت، به نحوی بتوان آن را حل و فصل کرد.

جعفری تصریح کرد: قانونی که مجلس مصوب می‌کند، دولت در اجرای آن کتبا اعلام کند که به این چند دلیل توان اجرای آن را ندارد. در واقع اگر دولت دلیل و مستندات خود را به مجلس بگوید مجلس هم این مساله را خواهد پذیرفت. دولت بارها عنوان کرده قصد دارد قانون بودجه را اصلاح کند که مجلس این کار را انجام داده است.

نماینده‌ی مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس، گفت: در حال حاضر هم این آمادگی از سوی مجلس وجود دارد، به شرطی که دولت پیشقدم و پیشگام شود و عنوان کند به چه دلایلی قانونی را اجرا نمی‌کند، تا زمانی که دولت دلایل خود را مطرح نکرده و مشکل خود را عنوان نکند، مجلس هم نمی‌تواند عدم اجرای قانون را بپذیرد.

وی ادامه داد: وقتی قانونی مصوب و شورای نگهبان آن را تایید کرد، همه موظف به اجرای آن هستند و اگر در جایی قادر به اجرا نبودند، تیمی از دولت و تیمی از مجلس می‌توانند بنشینند و با هم مذاکره کنند و مشکلات را حل کرد. در واقع هر زمان دولت خواسته‌ای از مجلس داشته، مجلس به آن کمک کرده است.

این نماینده‌ی مجلس، طرح دیدگاه‌ها و اختلاف‌نظرهای دولت و مجلس در رسانه‌ها را نیز دارای یکسری مضرات و فوایدی دانست و در این رابطه، گفت: حسن این کار این است که برای مردم روشنگری می‌شود، لذا با قضایا شفاف برخورد می‌کنند و مشاهده خواهند کرد که چه تعلل‌هایی صورت گرفته یا چه کارهایی انجام شده است. مضرات این کار هم این است که دشمن نظارت مجلس را به حساب اختلاف می‌گذارد.

جعفری ادامه داد: در صورتی که ما این موارد جزیی را اختلاف نمی‌دانیم. حرف مجلس این است که بر فلان قانونی مصوب شده باید نظارت کنیم تا اجرایی شود. در حالی که دشمن از این مساله سوءاستفاده خواهد کرد و در رسانه‌های بیگانه و برنامه‌های ماهواره‌ای خود عنوان می‌کنند، بین دولت و مجلس ایران اختلاف افتاده است.

وی در پایان گفت: در صورتی که این مساله اختلاف نیست، بلکه بحث نظارت است و آن را اصلا به عنوان اختلاف قبول نداریم. سیاست ما بر این است که تلاش کنیم تا قانون اجرا شود. آن چیزی که دنبال آن هستیم این که بتوانیم به نحو مسالمت‌آمیز کارها را با وحدت و همدلی به پیش ببریم تا بتوان مشکلات را زودتر حل و فصل کرد. ضمن این‌که باید بپذیریم که مردم بسیار خوبی داریم. اگر دست همدیگر را در مشکلات نگیریم، مطمئنا در کوتاه‌مدت مسائل حل نخواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet