ایام محرم 1398
1389/05/11 11:53:00
سرویس اقتصادی
مفتح:

صندوق توسعه ملی متعلق به آیندگان است

**سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید بین صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی تفکیک قائل شد، تصریح کرد: صندوق توسعه ملی متعلق به آیندگان است و تا اساسنامه آن در مجلس تصویب نشود کسی حق برداشت از آن را برای مصارف جاری ندارد.

"محمد مهدی مفتح" سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی بر اساس فرمایشهای مقام معظم رهبری در سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید شکل بگیرد، گفت: در بودجه سال 89 با وجود اینکه هنوز در سال آخر برنامه چهارم هستیم، صندوق توسعه ملی را تشکیل دادیم و از ابتدای امسال باید 20درصد از درآمد حاصله از فروش نفت و گاز به این صندوق واریز شود.

مفتح با بیان این مطلب که صندوق توسعه ملی از ابتدای امسال تشکیل شده، اما اساسنامه آن هنوز به تصویب مجلس نرسیده است، افزود: هرگونه برداشتی از صندوق توسعه ملی منوط به تصویب اساسنامه این صندوق است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تقدیم اساسنامه صندوق توسعه ملی به مجلس  گفت: این لایحه در نوبت رسیدگی در کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد.

وی با اشاره به این موضوع که در بررسی این اساسنامه سعی خواهیم کرد که اساسنامه این صندوق دقیقا منطبق بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری باشد، افزود: در کمیسیون و هنگام تصویب اساسنامه صندوق توسعه ملی نحوه هزینه کردن این صندوق مورد توجه قرار خواهد گرفت تا به بهترین نحو از آن استفاده شود.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به  چگونگی تصویب اساسنامه صندوق توسعه  مبنی بر اینکه باید در کمیسیون تلفیق تصمیم گیری شود گفت: این موضوع باید در حین بررسی برنامه پنجم توسعه مدنظر قرار گیرد که آیا اساسنامه صندوق توسعه ملی باید در خلال برنامه پنجم توسعه تصویب شود یا اینکه به طور جداگانه مورد تصویب قرار گیرد.

مفتح با تاکید بر اهمیت این صندوق گفت:به نظر من اگراساسنامه صندوق توسعه جداگانه از برنامه پنجم تصویب شود،بهتر است،چرا که در این صورت تبدیل به قانون دائمی می شود در صورتیکه اگر در برنامه پنجم مورد تصویب قرار گیرد، ظرف زمانی پنج ساله خواهد داشت.

باید بین حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی تفکیک قائل شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به این مطلب که هدف از تاسیس صندوق توسعه ملی چیزی جدای  ازاهداف در نظر گرفته شده برای حساب ذخیره ارزی است، گفت: باید میان حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی تفکیک قائل شد؛ چرا که کارکردهای این دو از یکدیگر جداست و نباید میان اینها اختلاط قائل شد.

مفتح در ادامه افزود: هدف از تاسیس صندوق توسعه ملی تامین درآمدهای نسل آینده است، به این معنا که ما به دلیل اینکه با همسایگانمان میادین مشترک نفتی و گازی داریم باید تلاش کنیم تا از این منابع بیشتر برداشت کنیم چون اگر نکنیم منابع مشترک توسط همسایگان ما خالی خواهد شد، اما این بدین معنی نیست که تمام چیزی که از این منابع خدادادی برداشت می کنیم متعلق به نسل ماست.

این نماینده مجلس با اشاره بر لزوم حفظ منابع ملی برای آیندگان، افزود: نسل ما حق ندارد تمام درآمدهای ناشی از منابع ملی را برای خودش صرف کند و به همین خاطر ما صندوق توسعه ملی را در نظر گرفته ایم و دولت را ملزم کرده ایم 20درصد درآمد حاصله از فروش نفت و گاز را به آن واریز کند، تا با این کار ضمن اینکه اجازه تخلیه منابع مشترک را به همسایگان ندهیم، اقدام به تغییر شکل ثروت های ملی نیز بکنیم به این معنا که شکل ثروت از ثروت زیرزمینی نفت و گاز به شکل ثروت روزمینی تغییر پیدا کند.

مفتح با تاکید بر تفاوت قائل شدن میان حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی گفت: تاسیس صندوق توسعه ملی منطبق بر هدف ایجاد ثروت برای نسل های آینده است نه مصارف جاری؛ درحالیکه صندوق ذخیره ارزی برای تنظیم نوسانات قیمت نفت و قطع وابستگی امور جاری کشور به تغییرات کالای سیاسی نفت است و هدف آن ایجاد ثبات در بودجه است.

مفتح با انتقاد از این مطلب که در لایحه برنامه پنجم توسعه حساب ذخیره ارزی نادیده گرفته شده است، افزود: باید این خلاء برطرف شود و به موضوع تفاوت ماهوی میان صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی نیز توجه شود.

پیش نویس الزامات تحقق اهداف چشم  انداز بیست ساله در سال 87 مورد تایید اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته و منتشر شد. در این پیش نویس الزامات تحقق اهداف چشم  انداز بیست ساله یکی از مهمترین مباحث، تشکیل صندوق ملی توسعه است. پیش نویس تهیه شده در مجمع تشخیص مصلحت نظام، 25 بند دارد که تشکیل صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل نفت و گاز به سرمایه مولد و خروج آن از شمول درآمدهای دولت، مهمترین بند آن محسوب می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet