هدر موبایل
1389/05/11 14:00:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی:

کوتاهی دولت در نظارت بر واردات واضح است

**لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت در زمینه نظارت بر واردات کوتاهی می کند چرا که منافع عده ای خاص در میان است و در این گونه موارد رسیدگی دشوار می شود و این امر موجب مشکلات فراوانی می گردد که ما هم اکنون شاهد آن هستیم.

"مهرداد بائوج لاهوتی" عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم لنگرود در  مجلس شورای اسلامی درخصوص نحوه واردات کالابه خبرنگار خانه ملت گفت: واردات به دو بخش قانونی و قاچاق تقسیم می شود.

وی ادامه داد: موضوع اصلی و نگران کننده در زمینه واردات، قاچاق کالا است که آسیب شدیدی به اقتصاد و بخشهای مختلف جامعه وارد می کند.

لاهوتی یادآور شد: در ماه گذشته تذکری را با استناد به ماده (192) آیین نامه داخلی مجلس به رییس جمهور در خصوص قاچاق کالاهایی که وارد کشور می شود، دادیم.

نماینده مردم لنگرود افزود: این تذکر 120 نفر از نمایندگان مجلس به رییس جمهور حامل پیامی است چرا که اصولا نمایندگان در تذکر به رییس جمهور احتیاط می کنند تا به جایگاه حقوقی رییس جمهور لطمه وارد نشود.

وی افزود: عواقب حاصل از این موضوع آنقدر نگران کننده بود که تصمیم نمایندگان بر این شد تا به خود رییس جمهور تذکر داده شود.

وی در خصوص کالاهایی که به صورت قانونی وارد کشور می شود، اذعان داشت: وسیله نظارت بر واردات قانونی به کشور اهرم تعرفه است و بر اساس ماده (1) قانون واردات و صادرات، دولت می تواند تعرفه واردات و صادرات را به گونه ای تنظیم کند که آسیب جدی به تولیدات داخلی وارد نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این راستا یادآور شد: سال گذشته واردات بی رویه برنج مشکلات فراوانی را در تمام زمینه ها برای کشور ایجاد کرد و باعث شد که تولید کنندگان ما نتوانند محصولات مرغوب خود را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت محصولات چای و پیله ابریشم و مرکبات نیز  هم مانند برنج به دلیل واردات غلط در شرایط نا مناسبی به سر می برد.

لاهوتی تاکید کرد: دولت در زمینه نظارت بر واردات کوتاهی می کند چرا که منافع عده ای خاص در میان است و در این گونه موارد رسیدگی دشوار می شود و این امر موجب مشکلات فراوانی می گردد که ما هم اکنون شاهد آن هستیم.

وی متذکر شد: مجلس باید در این خصوص از اهرم نظارتی خود قوی تر استفاده کند؛ همانطور که این حساسیتها موجب شده که وزیر جهاد کشاورزی در مرحله استیضاح قرار بگیرد که یکی از دلایل این امر واردات نا به جای محصولات کشاورزی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet