شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/11 14:06:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی:

بیشترکالای وارداتی استانداردندارند

** روبرت بگلریان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر از هزاران کالای وارداتی تنها ۶۰۰ کالا دارای استاندارد می باشد و سازمان استاندارد با محدودیت های بودجه ای که دارد نمی تواند نظارت های لازم را اعمال کند.

"روبرت بیگلریان" نماینده ارامنه جنوب ایران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اذعان داشت: واردات نابجا و نادرست به کشور باعث عدم فروش کالاهای داخلی شده که با وجود آن بیکاری توسعه پیدا می کند و نهادهای مربوط به کالای وارد شده پیشرفت نخواهند کرد.

وی افزود: البته باید این موضوع را مدنظر داشت که اگر دست اندرکاران اقتصادی بتوانند کالای مرغوب ما را به قیمت گران صادر کنند و همان کالا را با همان کیفیت و با قیمت مناسب تر وارد کنند، به نفع ما خواهد بود.

بیگلریان ادامه داد: باید این مطلب را در نظر داشت که آیا کالای وارد شده به همان مرغوبیت کالای ما هست یا خیر که اگر نباشد از لحاظ اقتصادی باعث زیان می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به واردات خودرو اشاره کرد و گفت: درحوزه واردات خودرو که حساسیت ها از لحاظ صنعتی و ارتباطاتی که با صنایع پایین دستی و بالادستی خود دارد، بیشتر است و مهمتر از آن قدرت سیاسی که در این صنعت وجود دارد، باعث بروز حساسیت های فراوانی در خصوص این موضوع نسبت به محصولات دیگر که چندان در سبد مصرفی مردم جایی ندارد، شده است.

وی تصریح کرد: در مجموع ورود هر کالایی می تواند بر اشتغال کشور تاثیر بگذارد و از طرفی اگر این واردات فاقد کیفیت لازم باشد، از حیث سلامت و همچنین هزینه هایی که بر ما تحمیل می کند، زیان بار است.

بیگلریان در توضیح راه حل های جلوگیری از واردات نادرست نیز گفت: در درجه اول نوع ارتباط نهادهای سیاستگذاری و نهادهای خصوصی که متولی واردات هستند و یا دولت به آنها مجوز واردات را می دهد، باید به نحوی باشد که اطلاعات به صورت شفاف به دستگاه های نظارتی برسد و بخش های اقتصادی و رسانه ها نیز در این خصوص حساسیت بیشتری نشان دهند.

وی با اشاره به استاندارد نبودن اکثر کالاهای وارداتی به کشور اظهار داشت: در حال حاضر از هزاران کالای وارداتی تنها 600 کالا دارای استاندارد می باشد و سازمان استاندارد با محدودیت های بودجه ای که دارد نمی تواند نظارت های لازم را اعمال کند.

وی در پایان گفت: با تقویت قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و فعال کردن نهادهای مردمی که به چگونگی کیفیت کالاهای وارداتی حساسیت دارند، می توان بخشی از مشکلات را حل کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet