هدر موبایل
1389/05/11 14:06:00
سرویس اقتصادی
نماینده بروجرد :

استان لرستان نیازمند همت و کار مضاعف است

** هادی مقدسی گفت :همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در استان‌هایی مانند لرستان به طور جدی نیازمند همت و کار مضاعف هستیم و شاید یکی از دلایلی که دولت جا به جایی مدیریتی در استان را انجام داد، همین باشد که در حقیقت با یک تغییر در سطح مدیریتی بتوانند به معضلات استان به امید خدا خاتمه بدهند.

"هادی مقدسی" در گفتگو با هفته نامه بامداد با اشاره به این موضوع در زمینه تغییر استاندار استان لرستان گفت: متأسفانه روند توسعه، پیشرفت و ترقی استان در مجموع در مقایسه با استان‌های دیگر یا به قول معروف برخوردار کند بوده است. متأسفانه در بعضی از ناهنجاری‌ها ازجمله بیکاری رتبه اول را در کشور داریم و این ایجاب می‌کند که در حقیقت همه قوای نظام و مملکت به استان‌هایی مانند لرستان بیش از سایر استان‌ها توجه کنند تا سطح توسعه، ترقی و عدالت لرستان با استان‌های برخوردار همسطح شود.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بروجرد برای حل مشکلات افزود: خوشبختانه در منطقه بروجرد برای جبران عقب‌ماندگی‌ها مصوبات خوبی در سفرهای اول و دوم وهم در کارگروه توسعه داشته ایم. فرودگاه بروجرد برای امسال 5 میلیارد تومان اعتبار دارد که پروژه‌ای دولتی و مورد توجه است. تمام کارهای مربوط به آن نیزانجام شده و کلنگ‌زنی آن هم به زودی اجرا خواهد شد. طراحی فرودگاه صورت گرفته و دولت هم راضی شده که شهروندان چند شهر می‌توانند از فرودگاه بروجرد سرویس بگیرند. مقدسی درباره دیگر طرح‌های در دست اجرای بروجرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 سد در برنامه دیده شده است. یکی از این سدها در دست احداث و دیگری در حال مناقصه است و سومین سد هم طرح مطالعه شده دارد. برای گاز کشی به روستاها نیز اضافه بر سهمیه‌ای که در سفر دوم دولت به استان اختصاص داده شده، اعتبار ویژه‌ای برای 40 روستای باقیمانده بروجرد گرفته ایم. ساخت یک پلی‌کلینیک تخصصی برای منطقه اشترینان را نیز از رئیس‌جمهور مطالبه کردیم که وزیر رفاه نیز با اختصاص زمین برای این پلی‌کلینیک موافقت کرد و آنرا در دست اجرا داریم.

نماینده مردم بروجرد به بخش صنعت و تحولات آینده آن نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به سیاست دولت برای تخلیه تهران در نظر گرفته شده است که شرکت داروپخش به صورت بخش به بخش فعالیت خود را در کارخانه اکسیر بروجرد ادامه دهد. مقدمات این کار فراهم شده و انشاالله این مورد هم انجام خواهد شد، اما مشکل عمده ما همان بیکاری است که به آن اشاره کردم.

وی درباره اقدامات انجام شده برای رفع معضل بیکاری در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع معضل بیکاری در مجلس فعالیت زیادی کردیم تا موقعیتی فراهم کنیم که مردم به فعالیت اقتصادی بپردازند. در این باره می‌توان به بخش مشاغل خانگی اشاره کرد که اردیبهشت ماه در مجلس به تصویب رسیدو در بروجرد مانور خوبی روی آن انجام شده است. با استفاده از این طرح شما می‌توانید در منزل خود کار تولیدی انجام دهید و نیازی به اجاره مغازه ندارید بلکه با سند منزل می‌توانید تسهیلات اشتغال را دریافت کنید و در منزل کار کنید. با توجه به این شرایط بانک‌ها موظفند به شما تسهیلات بدهند، شهرداری موظف است عوارض نگیرد و یکسری مشوق‌های خوب دیگر که مجلس تصویب کرده است. اگر جوانان در منزل پدر خود اتاقی دارند می‌توانند آنرا تبدیل به کارگاهی کنند و فعالیت فکری فرهنگی و اقتصادی خود را آغاز کنند.

نماینده مردم خرم‌آباد درباره زمان اجرایی شدن این طرح افزود: این طرح خرداد ماه به تصویب شورای نگهبان رسیده و تیرماه به استان ابلاغ شده است. اجرای آن هم بر عهده وزارت کار است. ما هم الان در حال پیگیری هستیم تا تسهیلاتی که برای این طرح مصوب شده، به طور کامل برای استان در نظر بگیریم.

مقدسی همچنین درباره استفاده از نیروهای بومی برای پروژه‌ها به منظور کاهش بیکاری گفت: در این زمینه با شرکت‌های خصوصی که در منطقه ما کار می‌کنند، صحبت کرده و قرارداد داریم که نیروهای خود را از شهرستان بروجرد بگیرند و انصافاً هم در حال انجام این کار هستند و از جوانان تحصیلکرده بروجرد استفاده می‌کنند تا آنها هم در اجرای پروژه‌ها سهیم باشند. در دیداری هم که با معاون وزیر راه داشتیم، صحبت کردیم تا هر پیمانکاری که برای اجرای راه‌آهن بروجرد فعالیت می‌کند از نیروهای بومی استان استفاده کند.

وی درباره تغییرات مدیریتی صورت گرفته در استان گفت: شاید تنها نماینده‌ای بودم که به محض ورود به مجلس اعلام کردم که در زمینه مدیریتی استاندار سابق حرفی برای گفتن و برون رفت استان از این وضعیت ندارد. کما اینکه در دو سالی که از عمر این دوره مجلس گذشت، نتوانستیم گامی در جهت حل معضل بیکاری برداریم با اینکه استاندار رئیس شورای عالی اشتغال استان هم هست.

وی در پایان یادآور شد: از اول هم مطرح کرده بودم که استان نیازمند یک حرکت نو است تا بتواند آن عقب ماندگی‌های انباشته را که به دلیل فقدان زیرساخت‌های مورد نیاز از دهه‌های گذشته و قبل از انقلاب هستند، بر طرف کند. این مورد نیز نیازمند یک مدیریت خلاق، علمی و مبتکر بوده و هست. ما با نبودن برنامه و فقدان طرح و خلاقیت مخالف بودیم. دکتر دهمرده را می‌شناسیم و می‌دانیم که فردی علمی، مبتکر و خلاق و در عین حال اجرایی است. با توجه به صحبت‌هایی هم که شده امیدواریم با حضور ایشان تلاش‌های پیگیرانه‌ای برای محو مشکلات صورت بگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet