شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/11 15:10:00
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه :

فراکسیونها نقش احزاب را به صورت مبهم ایفا می کنند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:درحال حاضر فراکسیونهای مجلس ،نقش احزاب را بصورت مبهم و غیر شفاف ایفا می کنند.

"حشمت الله فلاحت پیشه" نماینده مردم اسلام آباد غرب،دالاهو،کرند غرب، گهواره و حمیل در گفتگو با خانه ملت با بیان اینکه فراکسیون ها بخشی از وجود خلاء احزاب در کشور ما را پر کرده اند،اظهار داشت:علت این مساله آن است که در نظام های سیاسی،حزب همراه با دموکراسی بوجود می آید اما در کشور ما با وجود آنکه دموکراسی برقرار شده اما هنوز حزب شکل نگرفته است .

وی افزود: متاسفانه در ایران احزاب قربانی منافع جناحی و گروهی شده اند،این جناح ها نهادهایی متشکل از بازیگران سیاسی هستند که در زمانی که درخواست حقی را می کنند ،ادعای حزب بودن را دارند اما زمانیکه باید ادای تکلیف و وظیفه کنند شانه خالی می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : در حال حاضر نقش احزاب و خلاء آنها را فراکسیونهای مجلس بصورت مبهم و غیر شفاف ایفا می کنند.

وی در ادامه به ظرفیت های فراکسیون ها  اشاره کرد و گفت : بطور معمول در مجلس ایران همواره مشاهده شده است که فراکسیون های اقلیت همبسته تر و منسجم تر از فراکسیون اکثریت عمل می کنند و فراکسیون اکثریت با تنوع و تعدد بیشتری مواجه است که این موجب شده  بعضی اوقات اختلاف و چند دستگی هم در درون فراکسیون بوجود آید.

فلاحت پیشه با بیان اینکه در فراکسیون اکثریت فعلی هم ،  چنین مساله ای مشاهده می شود خاطر نشان کرد : گاهی اختلافات زیرساختی بین اعضا به حدی است که بخشی از بدنه فراکسیون اکثریت  با فراکسیون اقلیت همراه شده و علیه بخش دیگری از فراکسیون اکثریت موضع گیری می کنند .

فلاحت پیشه ساختار فراکسیونی در مجلس ایران را متاثر از معادلات خارج از پارلمان عنوان کرد و گفت : فراکسیون های ما متاثر از روابط خارج از مجلس خصوصا نوع رابطه بین دولت و مجلس شکل می گیرند. 

 وی افزود : مثلا گروهی در درون مجلس به دولت نزدیکتر هستند وتلاش می کنند  فضای فراکسیون و مجلس را تحت تاثیر این نوع رابطه قرار  دهند .

نماینده مردم اسلام آباد غرب با بیان اینکه دچار ضعف ساختاری در موضوعات مربوط به فراکسیون ها  هستیم تصریح کرد: باید با یک طرح ریزی و برنامه ریزی درست ساختار مناسبی برای نوع عملکرد و اهداف فراکسیون ها در پارلمان تعریف کنیم .

فلاحت پیشه وحدت و انسجام درونی را رمز موفقیت فراکسیون ها دانست و اظهار داشت : اگر فراکسیون ها به جای رویکرد سیاسی رویکرد صنفی و مدیریتی به مسائل و موضوعات داشته باشند می توانند در روند قانونگذاری بسیار تاثیر گذار باشند .

وی افزود : باید از نمایندگان عضو فراکسیون  به تناسب تخصص و توانائی شان در موضوعات مربوط به فراکسیون و حتی صحن استفاده شود.

فلاحت پیشه ویژگی مهم یک نظام حزبی را تخصص گرایی عنوان کرد و گفت : در یک نظام حزبی هر فرد در حیطه تخصصی خودش ورود کرده و اظهار نظر می کند اما در کشور ما متاسفانه اینگونه نیست مثلا اظهاراتی که در صحن مطرح می شود بیشتر از سوی افرادی صورت می گیرد که تخصص آن را ندارند .

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد :متاسفانه  سرعت نمایندگان در پیشی گرفتن برای زدن دکمه موافق و مخالف از  ارائه نظرات تخصصی و کارشناسانه  بیشتر است .

فلاحت پیشه افزود : فراکسیون ها در این مساله می توانند نقش واسط و رابط را ایفا کنند و از اعضایشان بخواهند در موضوعاتی که در صحن مطرح می شود به تناسب تخصصشان اظهار نظر کنند در این صورت عملکرد بهتری در قانونگذاری خواهند داشت .

نماینده مردم اسلام آباد غرب با اشاره به اینکه نیازمند یک رویکرد منطقی و روشمند در عملکرد فراکسیون ها هستیم خاطر نشان کرد : اگر فراکسیون ها با این رویکرد جلو روند می توانند بسیاری از مشکلات مردم و مجلس را با استفاده از ظرفیت ها و توانائی هایشان مرتفع کنند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه به رابطه بین دولت و مجلس اشاره کرد و گفت : مثلا رابطه بین این دو قوه بیشتر متاثر از فضای سیاسی کشور شده است درحالیکه اگر مجلس در قالب وظیفه نظارتی اش ،عملکرد دولت را مورد ارزیابی و نقد قرار دهدموفق تر خواهد بود .

وی افزود : در حال حاضر 3 قانون اصلی و مهم کشور یعنی سند چشم انداز ، قوانین برنامه و قوانین بودجه وجود دارند که مجلس می تواند با دقت و بصورت کمی آنها را بررسی کرده  و در قالب آن عملکرد دولت را ارزیابی و مورد نظارت قرار دهند .

فلاحت پیشه تاکید کرد : فراکسیون ها به عنوان بخشی از بدنه مجلس می توانند از امکانات و ظرفیت های درونی شان برای هدایت تعامل و رابطه بین این دو قوه استفاده کنند و این مساله هم در صورتی امکانپذیر است که یک وحدت صنفی و مدیریتی به جای رویکرد سیاسی بر فراکسیون ها حاکم شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet