ایام محرم 1398
1389/05/11 17:45:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم گرمسار:

تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال فعال شوند

**نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخش خصوصی و جوانان می‌توانند با تلاش برای ایجاد اشتغال فعالیت کنند و برای این منظور نیز امکانات مناسبی در شهرستان گرمسار وجود دارد.

"عبدالرضا ترابی" در گفتگو با هفته نامه کویر افزود: در بحث اشتغال تا جایی که بتوانیم جوانان جویای کار را به مراکز مختلف معرفی می‌کنیم، اما تنها دولت نباید وارد گود شود. با اجرای کامل اصل44 قانون اساسی که برای خصوصی‌سازی اجرا می‌شود، 25 درصد تعاونی‌ها سهم دارند، 55 درصد به عهده بخش خصوصی و 20 درصد باقیمانده نیز برعهده دولت است. اعتقاد ما بر این است که از 25 درصد سهم تعاونی‌ها هنوز شاید 20 درصد هم محقق نشده است. در این زمینه امور تعاونی‌ها یا اتاق تعاون باید بیشتر فعالیت کند و سهم خود رااز این 25 درصد بگیرد.

وی افزود: با ایجاد تعاونی‌ها در زمینه‌های مختلف می‌توان ایجاد اشتغال کرد. بحث گلخانه‌های کشاورزی که مطرح شد، موضوع بحث مربوط به تعاونی‌های کشت و صنعت بود که جوانان می‌توانند وام بگیرند و ایجاد اشتغال هم شود که درآمد خوبی دارد.

وی با بیان این که گرمسار از بابت وجود معادن موقعیت خوبی دارد، گفت: اگر افراد، معدنی شناسایی کنند می‌توانند تعاونی تشکیل دهند. البته در گرمسار 80 درصد معادن نمک کشور موجود و فعال است. در کنار آن، معادن گچ، سنگ آهن، سیلیس و سنگ‌های ساختمانی هم هست که در کنار دیگر معادن مربوط به بخش‌های ساختمانی وجود دارد.

نماینده گرمسار ادامه داد: بخش کشاورزی امکانات بیشتری برای ایجاد اشتغال دارد. پس از آن نیز دامداری و مرغداری اشتغالزاست. در کنار اینها تعاونی‌های شرکت‌های بسته‌بندی، سردخانه، صنایع تبدیلی بخش کشاورزی و گیاهان دارویی که زمینه مناسبی برای رشد و توسعه دارند و در کشور و جهان هم به آن توجه می‌شود، فعالیت می‌کنند.

ترابی با بیان این مطلب که در زمینه‌های مختلف باید کارآفرینی صورت بگیرد، اظهار داشت: این یک فکر جدید است که با استفاده از آن می‌توان ایجاد اشتغال کرد و برای چند نفر درآمد زایی کرد. البته این مسئله فکر جدید هم می‌خواهد. به عنوان مثال در بخش خدمات هم کارهای خوبی می‌تواند صورت بگیرد. خدمات در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و سود زیادی هم دارد. عده‌ای با تأسیس شرکت‌های خدماتی کارهای چند شرکت را انجام می‌دهند که این مسئله موجب اشتغال و درآمد زایی می‌شود.

وی همچنین افزود: در بخش گردشگری نیز می‌توان سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام داد. با تأسیس شرکت می‌توان به جذب توریست پرداخت و با تورهایی که در مکان‌های تاریخی و تفریحی برگزار می‌شود، درآمد ایجاد کرد. از نظر اقامتی مکان‌های مناسبی وجود دارد. الان در گرمسار کاروانسرای ده نمک آماده شده است که امکانات اقامت و پذیرایی دارد. ییلاقات گرمسار هم اماکن مناسبی برای جذب مسافر است. امکانات مناسب زیاد است که باید جوانان به سمت آنها بروند. در کشور ما که 70 میلیون جمعیت دارد و می‌توان با توسعه ایرانگردی و تشویق هموطنان به سفر، درآمد زایی کرد.

ترابی یادآور شد: باید آستین‌ها را بالا زد و دست به کار شد و به راه‌های مختلف ایجاد اشتغال فکر کرد. در وزارتخانه‌های کار و تعاون موارد زیادی مطرح شده که می‌توان از آنها استفاده کرد. مثلاً سراغ رشته‌های ورزشی رفت و باشگاه‌های گوناگون ورزشی راه انداخت؛ با این کار، هم می‌توان اشتغال زایی کرد هم می‌تواند موجب افزایش سرانه ورزشی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet