انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/11 19:24:00
سرویس سیاسی
رئیس کمیسیون قضایی تاکید کرد:

رایزنی با شورای نگهبان برای بررسی قانون مجازات اسلامی

**قانون مجازات اسلامی به عنوان اصلی‌ترین مرجع رسیدگی به حدود و جرایم، یکی از مهم‌ترین قوانین موضوعه کشور محسوب می‌شود. این قانون که هر سال توسط مجلس به دلیل آزمایشی بودن آن تمدید می‌شود، هم‌اکنون طی لایحه از سوی قوه قضاییه به مجلس ارایه شده تا موارد ذکر شده در آن مورد توجه قرار گرفته و به تأیید نمایندگان مجلس برسد.

از آنجایی که این لایحه مشتمل بر مواد و تبصره‌های زیادی است نمایندگان مجلس براساس اصلی از قانون اساسی اختیار بررسی آن ‌را به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس سپردند تا مباحث تخصصی آن در این کمیسیون موردتوجه قرار گیرد.این لایحه که بررسی آن در کمیسیون به اتمام رسیده به شورای نگهبان ارسال شده و برخی از مواد آن مورد ایراد قرار گرفته تا نمایندگان مجدداً در آن بازنگری نمایند.

علی شاهرخی نماینده کوهدشت و رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که این لایحه مهم در کمیسیون متبوعش مورد بررسی قرار گرفته، در خصوص روند بررسی لایحه مجازات اسلامی، تغییرات و تأکیدات لحاظ شده در این لایحه در گفت‌وگویی با بامداد به سؤالاتمان پاسخ داد.

 قانون مجازات اسلامی هم‌اکنون در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح است. چه مواردی از این قانون مهم مورد بازنگری قرار گرفته است؟

لایحه مجازات اسلامی به کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی توسط صحن علنی مجلس ارجاع شد تا به صورت تخصصی در این کمیسیون موارد این لایحه مورد بررسی قرار گیرد و بعد از تصویب به شورای نگهبان ارسال شود که این کار در کمیسیون صورت گرفت و برای شورای نگهبان ارسال شد که این شورا پس از بررسی مواردی را مورد ایراد قرار داده است. ما در کمیسیون از شورای نگهبان خواسته‌ایم که در دو روز هفته با حضور نماینده این شورا در کمیسیون موارد مورد بحث را در اولویت بازنگری قرار دهند.

 این لایحه شامل چه مواردی است؟

اگر قانون مجازات اسلامی اولیه را نگاه کرده باشیم، متوجه می‌شویم که این قانون از ابتدا به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته و هر سال تمدید شده است. قانون فعلی زمانش منقضی شده است اما هر سال با تمدید آن مورد استفاده قضات قرار گرفته است.

این قانون مربوط به چه زمانی است؟

این قانون مربوط به حدود سال 1360 بوده و دائماً تمدید شده است تا اینکه نهایتاً با اصلاحات در زمان ریاست ‌آیت‌ا... شاهرودی به مجلس داده شده تا تکمیل شود. به هر حال با بررسی این قانون در شرایط فعلی در کمیسیون باید گفت تغییرات خوبی روی داده است.

چه تغییراتی در لایحه مورد بررسی مجلس صورت گرفته؟

تغییراتی که داده شده، اگر نهایی شود و مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد این بوده که بسیاری از حدود که عملاً کم اتفاق می‌افتد تا اجرا شود را به مجازات‌های سنگین تبدیل کرده‌ایم. این حدود در شرع مقدس اسلام برای اثباتش شرایط خیلی خاصی در نظر گرفته شده است و از جمله این مجازات‌ها، سنگسار، اعدام، حد سرقت و قطع دست است. باید گفت این حدود همچنان که در اسلام اثباتش خیلی سخت است، در نهایت مجازاتش نیز سنگین است.

ما در کمیسیون قضایی در لایحه مجازات اسلامی مجازات این حدود را نیاوردیم و مسکوت گذاشتیم و حدود دیگری را مدنظر قرار دادیم. ما قطع ید، سنگسار و اعدام را در قانون مجازات اسلامی نیاوردیم، اما به جای همه آنها ماده‌ای را آوردیم که می‌گوید آنچه از حدود الهی که در این قانون ذکر نشده اگر رخ داد، حاکم  قاضی می‌تواند به منابع معتبر اسلامی مراجعه نماید. یعنی ما گفتیم اگر کسی گفت شما چرا این مجازات‌ها را تعطیل کردید یا اعلام می‌کنیم اگر جرمی اتفاق افتاد  راه برای مجازات آن باز است چون منوط به احکام الهی است.

نتیجه این تصمیم‌گیری شما در کمیسیون چه خواهد شد؟

نتیجه این خواهد شد که ما می‌گوییم سیاست قضایی جمهوری اسلامی ایران این است که این حدود همان‌طور که اسلام خواسته و اثباتش بسیار سخت است باید صورت گیرد.

 آیا تصمیم شما، قانون را مغفول نمی‌گذارد؟

خیر، ما در قانون به صورت اشاره داریم. به هر حال در قانون اسلام اثبات حدودی مثل زنای محصنه بسیار سخت گذاشته شده و 4 شاهد عادل باید بگویند که این جرم را دیده‌اند یا فرد متهم 4 بار از روی رضا و رغبت کاری را که انجام داده اقرار کند. به هر حال این جرم در کشور بسیار کم اتفاق می‌افتد و شما کجا می‌بینید که 4 شاهد عادل یا فرد متهم از روی رضا اعلام به اقدام چنین جرمی کند. لذا با این تفاصیل، ما در کمیسیون گفتیم چرا در مورد چنین جرمی باید قانون‌گذاری کنیم که در جامعه بسیار کم اتفاق می‌افتد اما برای اینکه تصمیم‌گیری در مورد موارد نادر وجود داشته باشد، گفتیم اگر چیزی که بعید است اتفاق بیفتد، راه آن در قانون اسلام گذاشته شده است. ما حتی در قانون اساسی هم داریم که اگر قاضی در اعلام حکم خود قانونی را نبیند، می‌تواند به منابع معتبر فقهی مراجعه کند لذا ما هم عمل به این اصل قانون اساسی را مدنظر قرار دادیم.

با تصمیم‌گیری کمیسیون حقوقی  و قضایی آیا قانون سهل‌تر شده یا سخت‌تر؟

با تصمیم کمیسیون قانون سهل‌تر شده است و قوانینی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت، آورده نشده و قضات هم متوجه خواهند شد که به دلیل سختگیری اسلام در اثبات برخی موارد به صورت موردی ذکر نشده است.

آیا بازنگری کمیسیون در 500 صفحه قانون مجازات اسلامی تنها بر روی این مجازات‌ها بوده؟

بازنگری در برخی از موارد دیگر هم بوده است اما به هر حال موارد بارز و مشخص در خصوص مسائلی بود که گفتم.

اتمام بررسی‌ها در مورد لایحه چه زمانی خواهد بود؟

این لایحه چون 700 ماده و 200 تبصره دارد و بررسی‌های آن با نماینده شورای نگهبان در مقام رفع ایراد، باید صورت گیرد و از آنجایی که تنها هفته‌ای یک‌بار ما می‌توانیم جلسه بگذاریم، قطعاً برای اتمامش زمان مشخصی را نمی‌توانیم اعلام کنیم. این لایحه هم‌اکنون در شورای نگهبان است و مواردی از ایراد به مجلس داده شده تا مورد بررسی قرار گیرد اما این شورا اعلام کرده در تشخیص امر خلاف شرع زمان وجود ندارد و این نظر آنان از تفسیری است که از قانون دارند. بنابراین علی‌رغم اینکه چند ماه است که لایحه را به شورای نگهبان دادیم، تنها مواردی از ایراد به مجلس برای بررسی داده شده است اما به هر حال امیدواریم چنانچه همکاری‌ها بیشتر شود این لایحه امسال اتمام یافته و اجرایی می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet