شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/05/11 18:01:00
سرویس اقتصادی
کیخا:

تثبیت نرخ ارزیکی از عوامل ناتوانی برای رقابت در بازار جهانی است

**نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان این مطلب که بسته سیاستی مناسبی برای مدیریت واردات محصولات کشاورزی وجود ندارد، تثبیت نرخ ارز را یکی از عوامل اصلی ناتوانی تولیدکنندگان داخلی برای رقابت با تولیدکنندگان خارجی عنوان کرد.

"احمدعلی کیخا" نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این مطلب که در مدیریت وادرات باید منافع دو گروه مصرف کننده و تولید کننده را بصورت عادلانه در نظر گرفت، گفت: منع وادرات در کوتاه مدت ممکن است به تولید کننده داخلی کمک کند و باعث رونق تولیدات داخلی شود، اما در بلند مدت باعث ایجاد انحصار می شود و همان اتفاقی که در صنعت خودرو سازی روی داده است در کشاورزی نیز تکرار خواهد شد  و باید سالها به بهانه حمایت از تولید کننده داخلی، کالایی با کیفیت نامطلوب به مصرف کننده ارائه شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان این مطلب که باید برای سیاست های حمایتی از تولید کنندگان داخلی سقف زمانی قائل شد، واردات بی رویه را نیز نادرست عنوان کرد و گفت: وقتی به عنوان مثال موز از خارج با نصف قیمت تمام شده برای تولید کننده داخلی وارد می شود، مطمئنا مصرف کننده رغبتی برای خرید موز تولید داخل نخواهد داشت.

 کیخا همچنین افزود: مجموعه دولت باید برنامه ای داشته باشد که با بالا بردن بهره وری در بخش کشاورزی، تولید کنندگان داخلی را برای رقابت در عرصه بین المللی تواناتر کند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند که تحصیلکرده دکترای اقتصاد کشاورزی است، تثبیت نرخ ارز را یکی از دلایل ناتوانی تولید کنندگان داخلی برای رقابت با بازار جهانی عنوان کرد و گفت: وقتی دلار در ایران 1000تومان است، ولی نرخ واقعی آن در بازار جهانی  1800تومان است، طبیعی است که وارد کننده می تواند با قیمتی پایین تر از نرخ تمام شده برای تولید کننده داخلی اقدام به واردات محصولات کشاورزی کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی در پایان با بیان این مطلب که برای توسعه بخش کشاورزی نیازمند بسته سیاستی خوبی هستیم، گفت: جای یک بسته سیاستی خوب و مقتدر برای مدیریت این بخش در سیاست های دولت خالی است.

درچند ماهه اخیر موضوع واردات اقلام دامی و کشاورزی به یکی از مهمترین موضوعات مورد انتقاد نمایندگان و بخصوص اعضای کمیسیون کشاورزی بدل شده است؛ به گونه ای که برخی از نمایندگان واردات بی رویه را باعث نابودی تولیدات داخلی در بخش کشاورزی و برخی دیگر واردات اقلام دامی و کشاورزی را برای تامین منافع مصرف کنندگان داخلی ناگزیر می دانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet