خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/12 09:02:00
سرویس اقتصادی
عزت الله دهقانی نماینده دورود و ازنا تاکید کرد:

ایجاد اشتغال، بهترین راه حل مشکلات جوانان لرستان

**یک سوم جمعیت استان لرستان جوان است و بارها گفته شده که این استان رکورددار نرخ بیکاری در کشور است، با این وصف می‌توان گفت جوانان این استان با محرومیتی مضاعف روبه‌رو هستند. شنیده‌ها حاکی‌است در مرکز این استان جوانان تحصیلکرده، متقاضی ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین مشاغل هستند و این وضعیت به اعتقاد بسیاری از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی ناشی از عملکرد ضعیف مدیران اجرایی استان لرستان است. لرستان از جمله استانهایی است که امکانات بالقوه برای ایجاد اشتغال و حل بزرگترین مشکل جوانان این استان را دارد ا

"عزت‌الله دهقانی" نماینده مردم دورود و ازنا و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه بامداد گفت: «طبیعی است که جوانان مهمترین سرمایه‌های هر کشوری هستند و با توجه به توانمندی‌های بالقوه‌ای که این قشر دارد، می‌توان آنها را امکانی مهم و ارزشمند برای داشتن آینده‌ای بهتر دانست.»

 این نماینده مجلس نیز مانند بسیاری دیگر از مسئولان استان لرستان از نامناسب بودن شرایط رشد و فعالیت برای جوانان این استان گله دارد.

دهقانی در این باره معتقد است: «استان لرستان از امکانات بالقوه‌ای برای ایجاد اشتغال برخوردار است. اگر کارخانه‌ها، پالایشگاه و دیگر مراکزی که در ایجاد اشتغال برای جوانان مؤثر هستند راه‌اندازی و به درستی مدیریت شوند، بخش اعظمی از مشکل بیکاری در این استان حل خواهد شد.»

عزت‌الله دهقانی با تأکید بسیار بر این نکته که مهمترین نیاز استان لرستان و جوانان آن رفع مشکل بیکاری است، گفت: «در سفر سوم هیأت دولت باید توجه خاصی به این مسئله صورت گیرد و جهت رفع آن زیرساخت‌ها فراهم شود که یکی از آنها سرمایه‌گذاری است. بانک مرکزی باید توجه ویژه‌ای به واحدهای تولیدی داشته باشد و کارخانه‌های تعطیل شده استان باید احیا شوند. لازم است برای راه‌اندازی کارخانه‌های تعطیل شده استان، تسهیلات مناسبی به آنها تزریق شود.»

به اعتقاد این نماینده در حال حاضر تأمین اعتبار یکی از مهمترین مسائل مصوبات دولت است و باید در این باره اقدامات جدی صورت بگیرد. از آنجا که استاندار جدیدی اداره امور استان لرستان را به دست گرفته، دهقانی و دیگر نمایندگان استان لرستان در مجلس امیدوارند شرایط بهتری در انتظار این استان باشد و برنامه‌های معطل مانده و مصوبات اجرا نشده، هر چه سریعتر به انجام برسند و شرایطی مناسب برای مردم لرستان و به‌خصوص جوانان آن فراهم شود. استان لرستان غنی‌ترین شبکه‌های آب روان کشور را در خود دارد و به اعتقاد دهقانی مهار این آب‌ها می‌تواند نقش مؤثری در رونق کشاورزی، دامپروری و دیگر بخش‌های اقتصادی لرستان داشته باشد.

نماینده مردم دورود و ازنا در این باره گفت: «مهار آبهای سطحی لرستان فرصتی برای رونق اقتصادی این استان است و به حل معضل بیکاری در این استان کمک خواهد کرد.» البته این نماینده مجلس معتقد است مشکل بیکاری در استان لرستان تنها با این اقدامات حل نخواهد شد و لازم است رئیس‌جمهور و هیأت وزیران توجه ویژه‌ای به استان لرستان داشته باشند.

او در این باره گفت: «عامل اصلی بیکاری در استان مربوط به نبود زیرساخت‌های راه، کشاورزی، عمرانی، صنعت و خدمات است.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره علل مختلف بیکاری در استان لرستان به دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف در دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: «متأسفانه ضعف سیستم آموزش عالی در برخی موارد منجر به ناکارآمدی فارغ التحصیلان دانشگاهها شده و این مسئله نیز یکی از دلایل بیکاری جوانان لرستان است.»

این نماینده مجلس تأکید کرد لرستان نیازمند تربیت دانش‌آموختگانی کارآمد است که بتوانند در بخش‌های مختلف فعالیت کنند و موجبات توسعه را فراهم سازند.

مشکلات ناشی از بیکاری

بیکاری همانقدر که مشکلات اقتصادی متعدد برای جوانان لرستان به دنبال دارد، زمینه‌ساز بروز انواع مشکلات روحی، افسردگی، تمایل به فساد، اعتیاد و دیگر مسائل نیز خواهد بود.

نماینده مردم دورود و ازنا در این باره گفت: «امروز خواسته اصلی جوانان لرستان اشتغال پایدار است و اگر این امکان برای جوانان لرستانی فراهم نشود، آنها دلسرد خواهند شد. جوانان سرمایه‌های اصلی کشور هستند و دلسردی آنها می‌تواند عواقب ناخوشایندی درپی داشته باشد. اشتغال جوانان و بهبود شرایط زندگی و معیشت آنها مانع ایجاد فساد اخلاقی و اجتماعی خواهد شد.»

این نماینده مجلس درباره نقش سازمان ملی جوانان در ایجاد خدمات و امکانات برای جوانان این استان گفت: «مشکلات جوانان در استان لرستان به نبود زیرساختها مربوط است و در این باره نمی‌توان توقع زیادی از سازمان ملی جوانان داشت اما می‌توان انتظار داشت که همه سازمانها و نهادهای مرتبط مانند وزارتخانه‌ها و سازمان ملی جوانان دست به دست هم دهند و زمینه را برای رفع مشکلات جوانان این استان فراهم کنند.»

عزت‌الله دهقانی ضمن اشاره به اقدامات سازمان ملی جوانان گفت: موفقیت سازمان ملی جوانان در گرو برنامه‌ریزی دقیق، هدفمندی و البته همکاری و همراهی با سایر نهادها و سازمانهاست.»

این نماینده مجلس ضمن اظهار تأسف از مشکلاتی که در اثر بیکاری برای جوانان استان لرستان ایجاد شده، گفت: «جوانان استان لرستان با آسیب‌های جدی روبه‌رو هستند. در حال حاضر افزایش طلاق و کاهش میزان ازدواج در میان جوانان، به عنوان مهمترین مشکلات ناشی از بیکاری مطرح است و باید راهکارهای رفع این دو مسئله مهم مدنظر مسئولان قرار بگیرد.» براساس آمارهای موجود میزان طلاق در استان لرستان طی شش ماه نخست سال 88 حدود 27درصد افزایش داشته و میزان واقعه ازدواج استان نیز دراین مدت حدود پنج درصد کاهش داشته است. هرچند سازمان ملی جوانان در استان لرستان اعلام کرده برای رفع این مشکلات اقدام می‌کند اما با توجه به نکات مطرح شده درباره دلایل مشکلات جوانان لرستانی و نیز نوع برنامه‌هایی که این سازمان برای جوانان در نظر می‌گیرد، بعید به نظر می‌رسد سازمان ملی جوانان بتواند باری از دوش جوانان این استان بردارد.

به اعتقاد نماینده مردم دورود و ازنا، اگرچه سازمان ملی جوانان سعی دارد به عنوان هسته مرکزی و برنامه‌ریز برای جوانان ایفای نقش کند، اما در مورد استان لرستان، این سازمان در بهترین حالت موفق به بررسی علل و عوامل مشکلات جوانان، نوع این مشکلات و اطلاعات آماری آن خواهد شد.

دهقانی معتقد است: «استان لرستان با حدود 700 هزار نفر جمعیت جوان، نیارمند برنامه‌های بنیادی و نیز مشارکت همه نهادها برای حل مشکلات خود است.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره نقش نهادهای خصوصی در حل مشکلات جوانان گفت: «سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند با بررسی و ارائه پیشنهادات سازنده، نقش مهم و محوری در اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌های اجرایی داشته باشند اما باید دید با وجود مشکلاتی مانند نوبد بودجه و اعتبارات این سازمانها چقدر فعال هستند و آیا خواهند توانست برنامه‌ها و پیشنهادهای راهبردی به مسئولان اجرایی ارائه دهند یا خیر؟» در حال حاضر 65 تشکل غیردولتی در لرستان فعالیت دارند و این تشکل‌ها نیز عموماً با مشکل کمبود اعتبار روبه‌رو هستند. به گفته مسئولان استان لرستان، علاوه بر این تعداد بر اساس شاخص‌ها و استانداردها این استان حداقل به 150 تشکل مردمی در حوزه جوانان نیاز دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet