ایام محرم 1398
1389/05/12 10:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اکرمی:

در اجرای قانون نباید بهانه‌جویی کرد

**نماینده مردم تهران در مجلس بر تعامل و تفاهم بین دوقوه مجریه و مقننه تاکید کرد و گفت: قانون اساسی و قوانین عادی کیفیت روابط و ارتباطات دو قوه را کاملا مشخص کرده است، لذا در اجرای قانون نباید بهانه جویی کرد.

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: وقتی قانون به صورت لایحه یا طرح مطرح می‌شود، قبل از آنکه به صورت قانون قطعی درآید امکان هرگونه مذاکره، گفت‌وگو، اصلاح، کم و زیاد‌ کردن در آن وجود دارد.

وی افزود: اما بعد از آن‌که در جلسات علنی مطرح شد و بعد مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و قانون شد، به‌طور قانونی، قوه مجریه باید آن را قانون دانسته و به اجرای آن بپردازد.

این نماینده مجلس ادامه داد: پس از آنکه مساله‌ای قانون شد از نظر خود قانون اساسی و قوانین عادی جای چانه‌زدن یا بهانه‌گیری و یا اشکال تراشی وجود ندارد و لذا این بهترین و مناسبت‌ترین راه است که می‌تواند تعامل بین مجلس و قوه مجریه را کاملا تبیین کند.

اکرمی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر به هر دلیلی دولت مایل نبود و یا مانع اجرای قانون بود، راهکار آن هم در قانون مشخص شده و رییس مجلس آن قانون را در روزنامه رسمی اعلام می‌کند و دستگاه مربوطه باید آن را به اجرا درآورد. اگر باز هم در اجرا ممانعت یا مسامحه شد، باز هم مجلس می‌تواند از طریق سوال، تحقیق و تفحص و در نهایت استیضاح دستگاه و مسوول مربوطه موضوع اجرای قانون را پیگیری کند و به نقطه‌ی مطلوب برسند.

نماینده مردم تهران این اعتقاد که اختلافات دولت و مجلس ریشه‌ی سیاسی و رقابتی دارد، را نوعی بهانه‌جویی دانست و گفت: مگر قرار است به قول معروف این دوقوه با هم کشتی بگیرند یا با هم مسابقه بگذارند. در حالی که مسوولیت هرکدام مشخص است. قوه مقننه باید قانون‌گذاری کند و مجلس در راس امور است و دولت هم قوه مجریه بوده و باید آن را اجرا کرده و هیچ‌گونه بهانه‌جویی هم نکند. این راهکارهایی است که برای امروز و دیروز نیست. حدود سی‌ سال است که مجلس قانون‌گذاری داشته و دولت‌های متعددی با مجلس تعامل و تفاهم داشته‌اند و باید دولت فعلی هم با مجلس تفاهم و تعامل داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet