خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/12 10:27:00
سرویس اقتصادی
کمیسیون انرِژی تهیه می‌کند

طرح الزام ارائه قراردادهای بین‌المللی به‌ مجلس

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه "تنها در زمان جنگ شورای انقلاب و شورای جنگ به این نتیجه رسیدند که دولت مستقیما قراردادهای نفتی را ببندد"، تاکید کرد: هیچ دولتی اصل ۷۷ قانون اساسی را رعایت نکرده است.

"حمیدرضا کاتوزیان" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفت: در زمان جنگ استفساریه ای مطرح شد که بر اساس آن مقرر شد اگر قراردادهای نفتی بین شرکت ها باشد نیازی به مصوبه مجلس نداشته باشد. پس از جنگ نیز همه دولتها براساس این استفساریه عمل کرده اند و اصل قانون رعایت نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس  در ادامه خاطر نشان کرد: از زمان دولت هاشمی به بعد اصل 77 قانون اساسی به درستی انجام نشده است و  به همان مدتی که قرار شد دولت به طور مستقیم قراردادها را ببندد استناد می شود. مثلا در مورد خط لوله صلح که گاز کشور را از پاکستان منتقل
می کند مجلس در جریان قرارداد آن نبوده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تنها در زمان جنگ شورای انقلاب و شورای جنگ به  این نتیجه رسیدند که دولت مستقیما قراردادهای نفتی را ببندد اما پس از آن نیز هیچ دولتی اصل 77 قانون اساسی را رعایت نکرده است.

وی اضافه کرد: ضرورت اطلاع مجلس از قراردادهای نفتی بر مبنای همان اصل 77 قانون اساسی است که می گوید عهد نامه ها، مقاوله نامه ها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

کاتوزیان در انتها گفت: کمیسیون انرژی در حال تدوین طرحی است که دولت را ملزم به اجرای اصل 77 قانون اساسی می کند که متعاقبا مفاد آنرا اعلام می کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet