خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/12 10:47:00
سرویس اقتصادی
نماینده دهلران دره شهر و آبدانان :

صندوق توسعه ملی راهی برای تأمین مالی صنعت در مناطق محروم است

** علی عزتی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: توسعه صنعتی در جهان امروز صرفاً ضرورت اقتصادهای صنعت محور نیست به طوری که حتی در اقتصادهایی که زیربنای تولید ملی در بخش کشاورزی قرار دارد نیز صنعت اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا صنعت هم در تأمین نهاده‌های تولید در بخش کشاورزی مهم و مؤثر است و هم نقشی اساسی در ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی از طریق تبدیل و فرآوری محصولات و آماده‌سازی آن برای فروش و صدوردارد.

"علی عزتی"  نماینده دهلران ،دره شهرو آبادانان در گفتگو با هفته نامه طنین افزود: استان ایلام اقتصادی مبتنی بر کشاورزی ، دامپروری و منابع طبیعی دارد و از این نظر حقیقتاً دارای پتانسیلهای بسیار ارزشمندی است اما تجربه نشان داده بدون نگاه به سایر بخشهای اقتصادی ایلام از جمله صنعت و معدن، گردشگری، ترانزیت و بازرگانی بین‌المللی نمی‌توان انتظار رشد قابل توجه اقتصادی و کاهش بیکاری در استان ایلام را داشت.

 نماینده دهلرلران گفت :رشد بالقوه صنعت استان ایلام به طور مشخص سه خاستگاه دارد؛ نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع معدنی و کانیهای غیرفلزی و صنایع تبدیلی بخش کشاورزی اما با وجود این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری در بخش صنعت استان سرعت مطلوبی ندارد و دلیل مهم این رکود، نبود بخش خصوصی توانمند در استان است که با اجرایی شدن سیاستهای کلی اصل 44 و قانون مصوب مجلس و ضرورت کاهش تصدیهای دولتی با غیبت دولت در این سرمایه گذاریهای مواجهیم. به عبارت دیگر سیاستهای کلی اصل 44 و قوانین همراستا با آن گرچه از ضروریات کارآمد شدن اقتصاد ملی است اما توسعه صنعتی و سرمایه‌گذاری در زیرساختهای تولید در مناطق محروم راکه جز با مدد دولت امکان‌پذیر نیست با بن‌بست مواجه می‌کند.

 وی افزود : در این میان دولت و مجلس می‌بایست با سیاستهای حمایتی مالیاتی، گمرکی، بیمه‌ای و تأمین تسهیلات ارزان قیمت ارزی و ریالی این خلأ را پرکنند.

صندوق توسعه ملی که جزو سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است و قرار است در قالب برنامه پنج‌ساله پنجم تأسیس شود می‌تواند خلأ حضور دولت در سرمایه‌گذاری صنعتی در مناطق محروم را پرکند، به نحوی که با اعطای تسهیلات مناسب و با اعمال اولویت برای مناطق کمتر توسعه یافته نقشی اساسی در توسعه ملی ایفا نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet