خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/12 10:57:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جهانگیرزاده:

تهدید اروپا علیه جمهوری اسلامی روند مذاکرات را منتفی خواهدکرد

**عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به زبان تهدید غرب علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: تهدید اروپا در قبال ایران هیچ امیدی برای از سرگیری مذاکرات باقی نگذاشته و امکان وجود نتیجه مناسب از روند آن‌ها با وجود تحریم‌های جدید، ضعیف است.

جواد جهانگیرزاده‌ نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص ادعای اتحادیه اروپا مبنی بر بازگرداندن ایران بر سر میز مذاکره با استفاده از اهرم تحریم، اظهار داشت: زبان تهدید اتحادیه اروپا ادامه رفتار خصمانه آن‌ها است و با ادامه چنین رویکردی، هیچ تغییر قابل ملاحظه‌ای در روابط با غرب رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: اگر غرب از مسیر تفاهم، احترام و درک شرایط متقابل وارد تعامل با ایران شود، جمهوری اسلامی زمینه‌ را برای بررسی پرونده هسته‌ای در هر سطحی امکان‌پذیر خواهد کرد، اما زمانی که اتحادیه اروپا جلوتر از سازمان ملل در تحریم ایران حرکت می‌کند صلاحیت خود را برای پی‌گیری مذاکرات از دست می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اروپا باید به‌جای استفاده از زبان تهدید به نامه جمهوری اسلامی پاسخ دهد، افزود: در نامه ایران خطاب به گروه وین آمادگی مذاکره بدون پیش‌شرط، اعلام شده و این در حالی‌ است که رفتارها و مصوبات اتحادیه اروپا نه تنها در حد پیش شرط است بلکه زبان زورگویی نیز در آن وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه با وجود این نوع ادبیات تهدید غرب در قبال جمهوری اسلامی هیچ امیدی به از سرگیری مذاکرات نیست،‌ تصریح کرد: امکان وجود نتیجه مناسب از روند مذاکرات با وجود این تحریم‌ها، ضعیف بوده و این موضوع به نفع پیگیری پرونده هسته‌ای ایران نیست چرا که اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در اظهارنظری پس از تحریم ایران توسط وزرای خارجه این اتحادیه از پی‌گیری مذاکرات با ایران سخن گفت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه‌کرد: اتحادیه اروپا درصدد بازی برد و باخت به نفع خود بوده و این لحن تهدید با درخواست ادامه مذاکره در تناقض است از این رو استمرار این رفتارها امکان ایجاد راه‌حل مناسب برای حل پرونده هسته‌ای ایران را از بین می‌برد.

وی بیان داشت: فضایی که جمهوری اسلامی ایران در بیانیه تفاهمی تهران فراهم کرد یک بازی برد- برد به نفع غرب و جمهوری اسلامی ایران بود و ادامه این تعامل می‌توانست به سود غرب نیز تمام شود.

جهانگیرزاده مقابله با تحریم غرب را وظیفه دولت دانست و گفت: انتظار مجلس از دولت اتخاذ تدابیر اساسی در برابر تهدید‌های اتحادیه اروپا و کمک به مجلس در این زمینه است هر چند که مجلس شورای اسلامی نیز پی‌گیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر بازارهای اقتصادی کشور، ادامه داد: همه دنیا اروپا نیست و بازارهای جدیدی در عرصه بین‌الملل می‌تواند جایگزین بازارهای اروپایی شود و مسئولان باید برای بازار مصرف، فروش و نیز اقلام مورد نیاز کشور مانند کالاهای صنعتی وارد عرصه تعامل با آمریکای لاتین، آفریقا و آسیای جنوب شرقی شوند چرا که بازارهای بزرگ بین‌الملل در دست اروپا بوده و این امر برای کشورهای مشابه غرب یک الگوی نامناسب است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با تأکید بر اینکه این تصمیم‌گیری غرب مبنی بر تحریم ایران در اتحادیه اروپا با مدیریت آمریکا صورت گرفته، تصریح کرد: ایران امیدوار است غرب متوجه فریب خود از آمریکا شود؛ چرا که مدعی‌ بودن آنها در تحریم و تهدید ایران حتی بیش از آمریکا قطعأ به ضرر اروپا تمام خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet