ایام محرم 1398
1389/05/12 11:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده بجنورد:

هدف طرح بهسازی قرارداد موقت کار، تامین و افزایش حقوق کارگران است

**نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از اجرای طرح بهسازی قرارداد موقت کار، تامین و افزایش حقوق کارگران و حذف بی‌عدالتی‌ها است.

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با ایسنا، ازدیگر اهداف این طرح را حذف شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی، که موجب کاهش حقوق کارگران و ضایع شدن فعالیت آنها می‌شود، عنوان کرد.

وی در خصوص طرح بهسازی قرارداد موقت کار توضیح داد: این طرح در مجلس هفتم ارایه و دو مرتبه در صحن علنی مجلس مطرح شد.

ثروتی افزود: این موضوع یک مرتبه نیز با تاخیر شش ماهه مواجه شد و در مرحله دوم نمایندگان به این طرح رای ندادند.

وی با بیان این‌که این طرح مجدد در دوره مجلس هشتم مطرح و در نوبت قرار گرفته است، گفت: این طرح که طی هفته گذشته نیز در صحن علنی مجلس مطرح شده، بر اساس تبصره یک و دو ماده هفت قانون کار تنظیم شده است که براساس آن کارگرانی که شغل آنها ماهیت کار دایمی دارد باید به طور دائم به کار گرفته شوند.

وی اظهارداشت: متاسفانه شرکت‌ها و موسسات این افراد را به طور موقت یکساله و شش ماهه به کار می‌گیرند که از این جهت حقوق کارگران ضایع و امنیت شغلی آنها از بین می‌رود.

ثروتی بیان کرد: وزارت کار موظف بوده است لیست مشاغل دایمی را اعلام کند، که تاکنون در طول 20 سال بعد قانون کار، هیچ وزیری در این وزارتخانه این اقدام را انجام نداده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون شرکت‌های پیمانکار به ازای هر نیرو مبلغ پنج تا هشت میلیون ریال از کارفرمایان دریافت و مبلغ سه تا چهار میلیون ریال به آنان پرداخت می‌کنند و عملاً 40 درصد حقوق نیروی کار را به خود اختصاص می‌دهند.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان گفت: وقتی این موضوع در مجلس مطرح شد ابتدا نمایندگان مسکوت ماندن شش ماهه این طرح را تقاضا کردند که با مخالفت اینجانب مقرر شد این طرح در صحن مجلس مطرح شود.

وی افزود: در این خصوص بین نمایندگان مخالف و موافق بحثهایی صورت گرفت و استدلال آنها این بود که اگر کارگران با بیش از10 سال سابقه، استخدام شوند کارفرمایان نسبت به اخراج کارگران کمتر از 10 سال سابقه اقدام خواهند کرد و این موضوع به ضرر کارگران خواهد شد به همین علت به این طرح رای ندادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet