خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/12 11:22:00
سرویس سیاسی
غضنفرآبادی :

فراکسیونها درکشور ما ساز و کار مشخصی ندارند

**عضو فراکسیون انقلاب اسلامی خواستار تدوین سازو کارمشخص و قانونی برای فعالیت فراکسیون ها در ساختار قوه مقننه شد .

"موسی غضنفرآبادی" عضو کمیسیون قضائی حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت اظهار داشت : ازآنجا که فراکسیون ها متناسب با نیازها و احتیاجات تخصصی شکل می گیرند می توانند در روند قانونگذاری مشارکت گسترده داشته باشند.

وی افزود:اما متاسفانه تاکنون به جز چند فراکسیون که عمدتا سیاسی هستند،سایر فراکسیون های تخصصی در مجلس چندان نقشی نداشته و در حاشیه قرار گرفته اند.

نماینده مردم بم با تاکید بر اینکه فراکسیون های سیاسی هم نتوانسته اند در حیطه تخصصی خود به خوبی عمل کنند،خاطرنشان کرد : این فراکسیون ها و اعضای آن بیشتر به دنبال کسب نام و اعتبار برای خود هستند و از عناوین سیاسی فراکسیون برای کسب شهرت برای خودشان استفاده می کنند .

عضو فراکسیون عدالت و توسعه ادامه داد: باید به سمتی حرکت کنیم که به فراکسیون های تخصصی بیشتر بها داده شود .چرا که فراکسیونهای سیاسی عملا نقش برجسته ای در روند قانونگذاری ندارند و تنها در بحث های سیاسی ورود پیدا می کنند درحالیکه فراکسیون های تخصصی می توانند در حد یک کمیسیون در قانونگذاری ها نقش داشته باشند.

غضنفرآبادی با بیان اینکه سازو کار مشخصی برای فراکسیون ها تعریف نشده است،گفت: یکی از دلایلی که موجب شده فراکسیون ها نتوانند کارایی داشته باشند عدم وجود سازو کار و اهداف مشخص برای این تشکیلات است .

عضو کمیسیون قضائی وحقوقی مجلس تصریح کرد : فراکسیون ها در پارلمان جنبه تشریفاتی پیدا کرده اند و هیچ ضابطه و قانونی بر آن ها حاکم نیست .تنها در حد جلسه و صحبت باقی مانده اند و عملا هیچ خروجی  مثبتی ندارند .

وی با تاکید براینکه نیازمند تدوین یک قانون و سازو کار مشخص برای تشکیلات فراکسیونی هستیم خاطر نشان کرد : اگر بخواهیم از ظرفیت های فراکسیون ها در ساختار پارلمانی و حتی ساختار سیاسی کشور استفاده کنیم ابتدا باید به تعریف جامعی از نوع عملکرد و اهداف آنها دست پیدا کنیم که درحال حاضر چنین مساله ای مشاهده نمی شود و موجب شده فراکسیون ها در ساختار سیاسی کشور و پارلمان نقش چشم گیری نداشته باشند.  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet