شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/05/12 07:42:00
سرویس سیاسی

درخواست نمایندگان پارلمان بنبن برای استیضاح رئیس‌جمهور

**نمایندگان پارلمان بنین، کشوری در آفریقای غربی خواستار استیضاح رئیس‌جمهور کشورشان شدند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از خبرگزاری فرانس پرس، 50 تن از 83 نماینده پارلمان بنین، کشوری در آفریقای غربی، استیضاح "بونی یایی"،رییس‌جمهور این کشور به اتهام کم‌کاری، خیانت به مصالح ملی،پیمان‌شکنی و بدقولی و همچنین فساد در پرونده شرکتهای غیرقانونی را خواستار شدند.

نمایندگان پارلمان بنین در نامه خود به رییس‌ پارلمان اعلام کردند که رییس‌جمهور باید در مقابل دادگاه عالی حضور و به جرم وی رسیدگی شود.نمایندگان پارلمان می‌گویند مردم از زمانیکه این موضوع را دریافته‌اند که دولت، در امانت خیانت کرده است، نسبت به سیاستمداران بسیار بدبین شده‌اند.  

بنین یکی از کشورهای آفریقای غربی با صد و سیزده هزار کیلومتر مربع مساحت و قریب به 9 میلیون جمعیت است که زمانی یکی از مستعمرات فرانسه بوده است.

گفته می‌شود،رییس‌جمهور با برخی از شرکتهای غیرقانونی(از جمله شرکت آی‌سی‌سی) در ارتباط بوده و از فعالیتهای آنان در سراسر کشور حمایت می‌کرده است.

در این درخواست آمده است: با توجه به همه تخلفات صورت گرفته از سوی رییس‌جمهور از رییس پارلمان می‌خواهیم که با توجه به اختیاراتش و بر اساس بندهایی ازقانون اساسی اقدامات لازم را در این راستا صورت دهد.

طبق قانون اساسی بنین، دادگاه عالی این کشور، بعد از پارلمان تنها نهادی است که می‌تواند رییس‌جمهور را به سوء استفاده از قدرت متهم کند.

بونی یایی در سال 2006 با 70 درصد آراء به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

یایی،کارمند بازنشسته بانک بوده که پیش از ریاست‌جمهور با تأکید بر دفاع از ارزشهای جمهوری فعالیتهای سیاسی خود را آغاز و شعارش نیز مبارزه با فساد موجود در دولت و حکومت پیشین بوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet