خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/12 12:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو فراکسیون اصولگرایان:

غلبه رفتارهای سیاسی بی‌ارزش بر عقل و درایت مشکلات اقتصادی را تشدید می‌کند

**یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: مسلما اگر رفتارهای سیاسی بی‌ ارزش از حالت اعتدال خارج شود و احساسات بر عقل، تدبیر و درایت غلبه داده شود، مسلما مشکلات اقتصادی افزایش بیشتری یافته و مدیران اجرایی نمی‌توانند از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های داخلی و بین‌المللی در جهت بهبود شرایط اقتصادی استفاده کنند.

جعفر قادری در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: واخواست چک‌های بانکی معلول بی‌ نظمی‌های نظام بانکی است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: بی‌توجهی به اعتبارسنجی مشتریان و صدور دسته چک‌های بانکی بدون اعتبار و شرایط نامناسب اقتصادی از علل افزایش واخواست چک‌های بانکی به یک هشتم است. طبیعی است که در شرایط رکودی اقتصاد، امکان عمل به تعهدات اقتصادی دشوارتر و درصد واخواست چک‌های بانکی افزایش می‌ِیابد.

نماینده مردم شیراز با تاکید بر این‌که شرایط نامساعد اقتصادی ریشه تمام نابسامانی‌های اقتصادی کشور است، گفت: باوجودی که شرایط نامساعد اقتصادی است، ولی کوتاهی و قصور بانک‌ها در اعتبارسنجی نکردن از مشتریان خود را نباید نادیده گرفت. قالبا افزایش واخواست چک‌های بانکی فضای بی‌اعتمادی در حوزه کسب و کار، ‌تجارت و تولید را تحت الشعاع قرار داده است، در این صورت نگرانی‌ تولیدکنندگان از وصول نشدن حجم زیادی از مطالباتشان موجب تشدید فضای بی‌اعتمادی در حوزه تجارت و کسب و کار می‌شود.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه خواستار در دستور کار قرار گرفتن سیاست‌های ریشه‌کن شدن واخواست چک‌های بانکی شد و افزود: بر سیاست‌گذاران اقتصادی و مسوولان بانک مرکزی تکلیف است که با بررسی علل افزایش واخواست چک‌های بانکی امنیت و آرامش را به فضای اقتصادی کشور بازگردانند. البته رسیدگی به این اشکال در قالب لایحه برنامه پنجم توسعه نیز قابل پیش‌بینی است.

قادری جهت‌گیری‌ها و رفتارهای سیاسی را از عوامل موثر در فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرد و افزود: در تعاملاتی که با اقتصاد بین‌الملل داریم، اگر رفتارهای سیاسی از اعتدال خارج شود و احساسات بر عقل،‌ تدبیر و درایت غلبه داده شود، مسلما مشکلات اقتصادی کشور افزایش بیشتری یافته و مدیران اجرایی کشور نه تنها از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصاد بین‌الملل نمی‌توانند در جهت بهبود شرایط اقتصادی استفاده کنند، بلکه تعاملات و مراودات سیاسی کشور نیز سخت‌تر خواهد شد.

وی تاکید کرد: سیاست‌های مدبرانه و منطبق با عقل، منطق و درایت، آینده نگری، توسعه ارتباطات با کشورهای جهان سوم و پرهیز از هرگونه احساسی کردن فضا، راه برون رفت ازعوامل خارجی مشکلات اقتصادی کشور است. در صورت اتخاذ این سیاست‌ها روزنه کاهش آثار تحریم‌ها را می‌گشاید.

وی افزود: تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با روسیه‌، چین، ژاپن و کره موجب تلطیف سیاست‌های خصمانه اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم ایران می‌شود، مدیران اجرایی کشور نباید اجازه دهند مسائل سطحی بین ایران و این چهار کشور بر تصمیات و سیاست‌های کلان کشور تاثیر منفی گذارد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: مدیران اجرایی باید فضای عمومی کشور را از حالت سیاسی، تنش، حساسیت و پرداختن به مسائل بی‌ارزش و جزیی دور کرده و به سمت اولویت دادن به مسائل اقتصادی حرکت کنند؛ چرا که تنها راه، در شرایط رکودی و تحریمی، توجه درست به مسائل اقتصادی از طریق تنظیم درست روابط بین بخش‌های اقتصادی، استفاده از توانمندی‌های داخلی و خارجی و به حاشیه بردن مسائل بی‌ ارزش سیاسی است در این صورت فشارهای داخلی و خارجی تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet