خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/05/12 13:43:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

باید فضای رسانه ملی درماه رمضان متناسب با این ماه باشد

**نماینده مردم نیشابور در مجلس تصریح کرد: صدا و سیما باید در کل ایام سال نسبت به تولید برنامه‌های اعتقادی و مذهبی وپخش آن‌ در ماه رمضان اهتمام داشته باشد، ضمن آنکه یکی از موارد مهم در این زمینه، متناسب بودن فضای رسانه ملی با شان ماه مبارک رمضان است.

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی درباره چگونگی پخش برنامه‌های مخاطب محور در ماه رمضان از جهت محتوا و زمان پخش به ایسنا، گفت: آداب و سنت‌های خاصی در ماه مبارک رمضان داریم، لذا باید فضای رسانه‌ها از جمله رسانه ملی نیز در همین راستا تعریف شود. البته به این معنا نیست که صرفا سریال یا برنامه‌هایی با محتوای ماه مبارک رمضان تدوین شود.

وی گفت: هرچند این مساله اصل است و تا به حال هم صدا و سیما در این خصوص خوب عمل کرده، اما انتظار این است همه برنامه‌ها، سریال‌ها و همه ساز و کار صدا و سیما در این ماه در خدمت نماز، روزه و در خدمت ملت روزه‌دار باشد.

نماینده مردم نیشابور با تاکید براین‌که سریال‌هایی که پخش می‌شود، باید در جهت اشاعه فرهنگ ارزشی و اعتقادی ماه مبارک رمضان باشد، افزود: باید صدا و سیما با مشاوره و استخدام پژوهشگران و سپردن این کار پژوهشی به پژوهشگران استان‌های مختف،‌ آداب و سنت‌های فراموش شده در استان‌ها و شهرهای را زنده و تدوین کند و یا آن‌ها را تبدیل به تله تئاتر یا سریال کنند.

وی با بیان این که حرف‌های ناگفته در موضوع ماده مبارک رمضان به ویژه سنت‌های بومی که هنوز احصاء نشده ‌داریم، گفت: ماه رمضان، ماه قرآن است و باید معارف قرآنی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، به خصوص موضوع تفسیر قرآن و برداشت‌هایی که باید یک مسلمان فارسی زبان از قرآن داشته باشد، باید در صدا و سیما بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گفته حسینی،‌ در این ماه همه دستگاه‌های می‌توانند نسبت به گذاشتن تفاسیر قرآن‌ ذی مدخل باشند. صدا و سیما هم با اهمیت دادن به موضوع تفسیر قرآن، که در کشور ما شاید به نوعی مغفول واقع شده، بیشتر توجه کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در واقع بایستی با هدف ماه مبارک رمضان، برنامه تولید شود. نمی‌توان تولیدات هر مکان و زمانی را برای ماه رمضان گزینش کنیم آن هم با هدف جذب بیننده. بلکه باید با تولید برنامه‌های فاخر اعتقادی و مذهبی، ماه مبارک رمضان را پربار کنیم. چرا که این ماه، زمینه مناسبی است که انسان‌ها خیلی مسائل را رعایت ‌کنند و زمینه پذیرش اقلام فرهنگی و اعتقادی و ارزشی بیشتر وجود دارد، لذا باید از این فرصت نهایت استفاده صورت گیرد.

وی تاکید بر پخش برنامه‌های سرگرم کننده در ماه رمضان را زیبنده این ماه ندانست.

حسینی بر زمان پخش مناسب برنامه‌های مخاطب محور در ماه رمضان تاکید کرد و گفت: بایستی زمان بندی مناسبی صورت گیرد تا در زمان نماز و ساعتی بعد از آن، که موقع حضور در مساجد است، برنامه‌ های عمومی مانند ادعیه پخش شود و پخش سریال‌های را به بعد از فریضه نماز موکول کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet