هدر موبایل
1389/05/12 13:45:00
سرویس اقتصادی
علی بروغنی:

برداشت از صندوق ذخیره ارزی رضایتبخش نیست

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برداشت از صندوق ذخیره ارزی مانند بسیاری از امور رضایتبخش وایده آل نیست چرا که با بودجه بندی سالانه به اهداف اولیه طراحی حساب ذخیره ارزی نمی رسیم.

"علی بروغنی" نماینده سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت خاطر نشان کرد: آخرین گزارشی که از عملکرد صندوق ذخیره ارزی به مجلس ارائه شده است، به 2 ماه پیش بر می گردد. این گزارش محرمانه، نشان می دهد بخشی از حساب ذخیره ارزی برای کارهای ضروری هزینه شده است که سه قوا و رهبری از آنها مطلع هستند.

وی ادامه داد: منابع حساب ذخیره ارزی در دوبخش پیش بینی نشده مثل خشکسالی، مسائل استراتژیک، سیاسی _ امنیتی و مسائل بین المللی هزینه می شود و در بخش پیش بینی شده هم برای حوزه عمرانی و فرهنگی با ارائه لایحه و تصویب مجلس توسط دولت برداشت می شود.

بروغنی سازو کار برداشت از حساب ذخیره ارزی را این چنین توضیح داد: در گذشته دولت با ارائه لایحه و تصویب مجلس اقدام به برداشت از حساب می کرد،  در موارد خاصی هم  مجلس با ارائه طرح دستور برداشت به دولت می داد که همواره با نظارت شورای نگهبان صورت می گرفت.

وی مصارف حساب ذخیره ارزی را ایده آل ندانسته و یادآورشد: برداشت از صندوق مانند بسیاری از امور رضایتبخش وایده آل نیست چرا که با بودجه بندی سالانه به اهداف اولیه طراحی حساب ذخیره ارزی نمی رسیم اما سعی بر این است که به جز بخشهایی که هزینه کرد در مسائل استراتژیک است بقیه در بخش عمرانی و بخش خصوصی هزینه می شود.

نماینده سبزوار، جوین و جغتای خاطر نشان کرد: تحریمها در کاهش منابع صندوق ذخیره ارزی بی تاثیر نیست اما قیمت نفت 65 دلارپیش بینی  شده که اگر بیشتر از این فروخته شود درصندوق ذخیره می شود،به این شکل که زمانی که نفت را می فروشیم 6 ماه دیگر پول آن وصول می شود از این رو نباید مشکل خاصی در صندوق وجود داشته باشد، چرا که همچنان نفت صادر می شود.

وی در نهایت گفت: در برنامه پنجم براساس دیدگاه رهبری و اصل 44، 25 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی رفته و در بخش خصوصی سرمایه گذاری می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet