انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/12 14:00:00
سرویس اقتصادی
حسن ونایی:

تعهدات صندوق ذخیره ارزی نسبت به موجودی آن بیشتر است

**عضوکمیسیون برنامه و بودجه ومحاسبات تاکید کرد: دولت هیچگاه نسبت به میزان برداشت از ذخیره ارزی عملکرد شفافی نداشته است و در بسیاری از موارد بدون مجوز مجلس برای هزینه های پیش بینی نشده از حساب برداشت می کند.

"حسن ونایی" نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: برداشتهای مختلفی از صندوق ذخیره ارزی صورت می گیرد که مهمترین آن برای واردات بنزین، خشکسالی و کمبود اعتبارات عمرانی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تاکید کرد: دولت هیچگاه نسبت به میزان برداشت عملکرد شفافی نداشته  است و در بسیاری از موارد  بدون مجوز مجلس برای هزینه های پیش بینی نشده از حساب برداشت می کند.

وی با انتقاد از نحوه اداره صندوق در گذشته به شکل هیات امنایی خاطر نشان کرد: وجود هیات امنا برای صندوق ذخیره ارزی قابل نقد است چرا که هیات امنا حساب را دربست در اختیار دولت قرار می داد؛ در صورتی که منابع صندوق ذخیره ارزی متعلق به دولت نیست و دولت تنها با مصوبه مجلس اجازه برداشت از حساب رادارد.

ونایی به اشاره به اهداف اولیه تشکیل صندوق یادآورشد: کارکرد اولیه وهدف از تشکیل حساب ذخیره ارزی برای تقویت بنیه بخش خصوصی بود و مازاد درآمد ناشی از صادرات نفت در بودجه سالانه برای گسترش بخش خصوصی مخصوصا صنعت و گسترش صنایع در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد بودیم  که دولت  در میانه راه از اهداف اولیه تشکیل صندوق منحرف شده و منابع در جاهایی به غیر از موارد اولیه هزینه شد وبسیاری از معضلات ادوار گذشته به این دلیل بوده است.

وی در نهایت تاکید کرد: میزان تعهدات صندوق نسبت به موجودی آن  بیشتر است، به طوری که با توجه به  بازنگشتن وامهایی که صندوق پرداخت کرده، بستانکاری صندوق بیشتراز میزان ارزی است که در حساب موجود است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet