هدر موبایل
1389/05/12 14:25:00
سرویس اقتصادی
عباسعلی نورا:

پشتوانه ارزی کشور افزایش پیدا کرده است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تاکید کرد: پشتوانه ارزی کشور افزایش پیدا کرده اما نمی توان دلایل این افزایش را عنوان کرد، چرا که ممکن است این روزنه ها بسته می شوند.

"عباسعلی نورا" نماینده زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: متاسفانه دولت هنوز موارد مربوط  به حساب ذخیره ارزی را به صورت شفاف مطرح نکرده است؛ انتظارهم نداریم که به شکل علنی مطرح شود ضرورتی هم ندارد. اما کمیسیون برنامه و بودجه باید در جریان باشد.

 وی ادامه داد: کمیسیون انتظار دارد میزان موجودی صندوق هرچه سریعتر اعلام شود تا بتوان با برنامه های پیش رو هماهنگ شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در خصوص مقدور بودن محاسبه میزان موجودی صندوق یادآور شد: مازاد درآمد نفتی به حساب واریز می شود؛ رقمی علاوه بر این مبلغ نیز ازقبل در صندوق موجود بوده از این رو میزان موجودی صندوق قابل محاسبه است.

نورا خاطر نشان کرد: تنها یک بخش را نمی توان محاسبه کرد چرا که قبلا شورای پول و اقتصاد مبالغی را به صورت وام در اختیار شرکتها قرار داده که باید بازپرداخت شود. 

نماینده زابل و زاهک  افزود: برداشت از صندوق ذخیره ارزی به مجوز مجلس نیاز دارد این در صورتی است که درصدی از موجودی صندوق در اختیار شورای اقتصاد برای سرمایه گذاری دربخش خصوصی یا شرکتهای تولیدی،عمرانی و سرمایه گذاری که توان باز پرداخت دارند قرار می گیرد.

وی درباره عملکرد صندوق ذخیره ارزی تصریح کرد: عملکرد حساب ذخیره ارزی از این بابت که بتواند تولید ثروت و شغل کند موفق نبوده مخصوصا در بخش خصوصی اما بعضا دربخش دولتی موفقیتهایی حاصل شده و برای مواردی چون آب رسانی و  نیروگاه سازی صرف شده است.

نورا دلیل عدم پرداخت اعتبارات به بخش خصوصی را چنین عنوان کرد: بخش خصوصی توان باز پرداخت بدهی ارزی خود را ندارد یکی از بزرگترین مشکلاتی که صندوق با آن روبه روست باز پرداخت نشدن بدهی شرکتهای خصوصی است که باعث شده طبق ضوابط مشکوک الوصول و معوقات صندوق کمبود موجودی داشتته باشد.

وی تاکید کرد: قطعا با توجه به شرایط تحریم موجودی حساب ذخیره ارزی کاهش پیدا می کند اما پشتوانه ارزی کشور افزایش پیدا کرده است. به طوری که  کارشناسان می گویند افزایش پشتوانه ارزی کشور به شدت خشنود کننده است.

نماینده زابل وزاهک گفت:  یکی از دلایلی که می گوییم تحریم نمی تواند تاثیر زیادی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد کند همین پشتوانه ارزی است.

وی به دلایل افزایش پشتوانه ارزی کشور اشاره ای نکرد و توضیح داد: نمی توان دلایل افزایش پشتوانه ارزی  را عنوان کرد، چرا که ممکن است این روزنه ها بسته می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet