حلول ماه ربیع الاول
1389/05/12 14:37:00
سرویس سیاسی
تجری :

شوراها و هیات های نظارت جنبه تشریفاتی پیدا کرده اند

**نماینده ناظر در هیات رسیدگی به اسناد و اوراقی که در اثر حوادث غیر مترقبه از بین رفته اند، وجود شوراها ،مجامع و هیات های نظارت را برای جلوگیری از سواستفاده های احتمالی و تصمیمات فرابخشی عنوان کرد .

"فرهاد تجری " عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت در خصوص اهمیت تشکیل شوراها،مجامع و هیات های نظارت در قانون اساسی اظهار داشت: این شوراها برای نظارت بر موضوعات خاص و بررسی جوانب کارشناسانه و فنی ،جلوگیری از سوء استفاده  های احتمالی و تضمین سلامت کار تشکیل می شوند .

وی با بیان اینکه عملکرد این شوراها در راستای منافع و مصالح عمومی است افزود: وجود این شوراها موجب خواهد شد فعالیت ها از انحصارفرد ،گروه یا نهاد خاصی خارج شده و چون بر عملکرد آنها نظارت صورت می گیرد از تصمیم گیری های فرابخشی پرهیز  می شود .

نماینده مردم قصرشیرین ،گیلانغرب،سرپل ذهاب ،گواور،سومار،نفت شهر و خسروی  تصریح کرد : این شوراها در خیلی جاها به تسهیل کار نهادها و دستگاهها کمک زیادی می کنند وحتی می توانند با بررسی نقاط ضعف و قوت آنها بازتعریفی از نوع فعالیت ها و عملکرد سازمان ها ارائه دهند.  

وی ادامه داد : در بسیاری از حوزه های تخصصی و حساس کشور وجود شورا و هیاتی متشکل از چند سازمان مسئول در آن موضوع ضروری به نظر می رسد .از این رو ایده  تشکیل چنین شوراهایی  را باید به فال نیک گرفت.

نائب رئیس کمیسیون قضائی وحقوقی مجلس بر ضرورت تجدید نظر در عملکرد این شورا ها و مجامع و هیات های نظارت تاکید کرد و گفت : اخیرا اقدام ارزشمندی در مجلس هشتم صورت گرفت مبنی بر اینکه باید بررسی و تجدید نظری درخصوص نوع فعالیت و شیوه نظارت این شورا ها صورت گیرد و جایگاه واقعی آنها در قانون اساسی مشخص شود.

تجری فلسفه وجودی چنین شوراهایی را جلوگیری از تصمیمات فردی و تکیه بر نظرات مشورتی و کارشناسانانه عنوان کرد و گفت: متاسفانه به مرور زمان شوراها از آن جایگاه واقعی خودشان دور شده اند از طرف دیگر تغییر ساختار ادارات دولتی و وجود شخصیتهای حقوقی که وجود خارجی ندارند عملا بعد نظارتی این شورا ها و هیات ها را با مشکل روبرو کرده است  ،از این رو  تجدید نظر در اصول و نوع عملکردشان ضروری به نظر می رسد.

نماینده ناظر در هیات رسیدگی به اسناد و اوراقی که در حوادث غیر مترقبه از بین رفته اند در ادامه بر ضرورت وجود نماینده ای از قوه مقننه در این هیات ها به عنوان ناظر  اشاره کرد و اظهار داشت : از آنجا که یکی از وظایف اصلی قوه مقننه ایفای نقش نظارتی است ،وجود نماینده ای از این قوه به حسن اجرای وظایف این هیات ها کمک زیادی خواهد کرد .

وی تصریح کرد : البته این مسئله منوط به آن است که نماینده ناظر نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کند و از نظارت کلیشه ای ، فرمایشی  و غیر موثر پرهیز شود.

 تجری با تاکید براینکه اعضای چنین شوراها و مجامعی باید از تخصص کافی برخوردار باشند عنوان کرد : متاسفانه اغلب  افرادی که در این شوراها عضو هستند از تخصص کافی برخوردار نیستند و در ایفای ماموریت و اختیاری که به آنها واگذار شده است کارایی لازم را ندارند.

نماینده مردم قصر شیرین گزارشات ارائه شده به هیئت رئیسه از سوی این شوراها را کلیشه ای و صوری دانست و اظهار داشت: بسیاری از این گزارشات تنها رفع تکلیف است و به بررسی فنی و کارشناسانه موضوعات نپرداخته است  در حالیکه اگر ناظران ما متخصص و گزارشات تخصصی باشند تاثیر زیادی در اصلاح و بهبود امور خواهند داشت .

وی درپایان اظهارامیدواری کرد با اقدامی که مجلس هشتم در راستای تجدید نظر درعملکرد و وظایف این هیات ها و شورا ها انجام می دهد  به خوبی از این ظرفیتها برای افزایش بعد نظارتی مجلس استفاده شود .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet