خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/05/12 15:04:00
سرویس اقتصادی
عباس رجایی:

مبلغ مبادله ارز به ریال واقعی نیست

**رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با اشاره به محصولات وارداتی ارزان قیمت، تاکید کرد: تصور می‌شود محصولات وارداتی ارزان‌تر از محصولات داخلی است، اما این فکر غلط است، بلکه مبلغ مبادله ارز به ریال واقعی نیست.

"عباس رجایی" نماینده اراک درمجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه قیمت محصولات داخلی ارزان‌تر است، تصریح کرد: برخلاف تصور همه، قیمت تمام شده محصولات داخلی خیلی پایین‌تر از مبلغ کالاهای وارداتی است، اما از آنجا که مبادله ریال به ارز در کشور همیشه کم محاسبه می‌شود و پایین نگه داشته می شود، به نظر می‌رسد محصولات خارجی ارزان‌تر است.   

نماینده مردم اراک در مجلس ادامه داد: اگر مبلغ این مبادله واقعی شود، شاهد فروش بیشتر تولیدات داخلی خواهیم بود.

وی افزود: با واقعی شدن این مبلغ علاوه بر رونق فروش محصولات داخلی در کشور، صادرات کالاهای کشاورزی به دلیل بهای کمتر نسبت به نقاط دیگر، رشد چشم‌گیری خواهد داشت.

رییس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه برای واردات محصولات کشاورزی مدل و برنامه‌ مشخصی وجود دارد، تاکید کرد: در بودجه سال 89 مدل و برنامه دقیقی برای واردات محصولات کشاورزی طراحی شده است، بر این اساس تعرفه بازرگانی محصولاتی درجه بندی شده است.

وی افزود: تعرفه محصولاتی که تولید داخلی دارند و مقدار تولید نیاز کل کشور را بر طرف می‌کند تعرفه بالای دارد تا از ورود این نوع کالاها جلوگیری شود.

رجایی با بیان اینکه تعرفه کالاهایی که در داخل با کمبود آن مواجه هستیم متوسط در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این نوع محصولات با تعرفه متوسط وارد کشور می‌شود تا هم نیاز کشور برطرف شود و هم از تولید کننده حمایت کنیم.

این نماینده همچنین تصریح کرد: در نتیجه محصولاتی که در داخل تولید نمی‌شود تعرفه پایینی خواهد داشت تا به این ترتیب نیاز کشور تامین شود.

وی با اشاره به تدوین برنامه پنجم توسعه تاکید کرد: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز چنین مدلی برای محصولات کشاورزی مد نظر گرفته شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet