ایام محرم 1398
1389/05/12 16:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سبحانی‌نیا:

دولت قوانین را بی چون و چرا اجرا کند

**عضو هیئت رئیسه مجلس با انتقاد از عدم ابلاغ قوانین از سوی دولت، گفت: دولت وظیفه دارد بی چون و چرا قانون را اجرا کند اگر هم تا کنون اجرا نکرده است تخلف از قانون محسوب می شود و مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده می کند.

حسین سبحانی نیا در گفتگو با مهر، با اشاره به ابلاغ قوانین از سوی رئیس مجلس به جای دولت اظهارداشت: دولت پس از تصویب قوانین فرصتی برای ابلاغ دارد که اگر تاخیری در آن باشد رئیس مجلس طبق قانون اختیار ابلاغ آن را دارد.

وی ادامه داد: اگر قانونی که توسط رئیس مجلس ابلاغ می شود، از سوی دولت اجرا نشود حتما مورد بازخواست قرار می گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: دولت وظیفه دارد بی چون و چرا قانون را اجرا کند اگر هم تا کنون اجرا نکرده است تخلف از قانون محسوب می شود و مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده می کند.

وی گفت : اگر قرار باشد دولت قانون را اجرا نکند یا با سلیقه خود عمل کند، سنگ روی سنگ بند نمی شود. جایگاه دولت تشخیص درست و غلط بودن قانون نیست ، که اگر آن را مناسب تشخیص نداد آن را اجرا نکند، بلکه وظیفه دولت اجرای دقیق قانون است.

سبحانی نیا خاطرنشان کرد: به مصلحت دولت است که مصوبات را اجرایی کند و پیش از ابلاغ رئیس مجلس، خود به این وظیفه قانونی عمل  کند. دولت اگر نظری خلاف قانون مصوب دارد نمی تواند با عدم اجرای قانون یا عدم ابلاغ آن اعمال نظر  کند زیرا در زمانی قبل از تصویب قانون باید نظرش را در کمیسیون های تخصصی یا در صحن مجلس بیان می کرد.

نماینده نیشابور گفت: مجلس قصد ندارد در کار دولت سنگ اندازی کند و علاقمند به پیشرفت کشور است این درحالی است که پیشرفت کشور بدون اجرای قانون ممکن نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: چطور می توان مدعی اجرای عدالت بود اما به اجرای قانون بی اعتنایی کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که تا چه زمانی قرار است مصوبات مجلس از سوی رئیس مجلس به جای دولت ابلاغ شود، گفت: معاون حقوقی و پارلمانی دولت قول داده است که مسیر هرچه سریع تر اصلاح شود همچنین مصوبات دولت به رئیس مجلس ارائه شود تا مطابقت آن با قوانین مجلس مشخص گردد. ما نیز امیدواریم دولت در قولی که داده پایبند باشد و مشکلات موجود بین دو قوه هرچه زودتر حل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet