ایام محرم 1398
1389/05/12 15:07:00
سرویس سیاسی
نماینده مردم ایرانشهر:

رسانه‌ها فقط در وقایع تلخ به‌یاد سیستان‌وبلوچستان ‌نباشند

**رسانه‌های گفتاری و تصویری از جمله سریع‌ترین و فراگیرترین وسیله‌های ارتباطی هستند که بیشترین تأثیر را بر مخاطبان دارند. مؤسسات و سازمان‌ها و گروه‌هایی که بیشترین و نزدیک‌ترین ارتباط را با این رسانه‌ها داشته باشند، بهترین وسیله دسترسی به مخاطبان خود و انتقال اخبار را دارند.

 مطبوعات وجه دیگری از رسانه‌ها هستند که تیراژ، پراکندگی و تنوع، ویژگی خاصی را به آنها داده است. سال‌هاست که رسانه‌ها از مرکزیت پایتخت به مراکز استان‌ها رفته و سال‌ها قبل از آن مطبوعات مهمان مردم در شهرستان‌ها بوده است. نشریه‌های بومی و استانی به سبب دسترسی سریع به اخبار در استان قابلیت بسیاری برای انتشار خبرها و اتفاقات دارند و متعاقباً به لحاظ داشتن رنگ و لعاب محلی توانایی خاصی برای جذب مخاطبان دارند. همه استان‌ها در رسانه‌ها و مطبوعات سهمی از انتقال خبر دارند اما محمدقیوم دهقانی نماینده ایرانشهر، سهم استان سیستان و بلوچستان را در این مورد ناچیز می‌داند و می‌گوید: خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها گزینشی عمل می‌کنند. اخبار از استان ما در رسانه‌ها و مطبوعات بسیار اندک است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی معتقد است: خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها فقط هنگام اتفاقات تلخ و ناگوار مانند اتفاق اخیر به سراغ نمایندگان استان سیستان و بلوچستان می‌آیند تا در رساندن خبر از یکدیگر پیشی بگیرند. گفت‌وگوی مندیل را با نماینده ایرانشهر درباره مطبوعات و رسانه‌ها بخوانید.

روند تولید و انتشار مطبوعات در استان سیستان و بلوچستان با توجه به تعداد و تنوع آنها چطور است؟

تعداد نشریه‌ها در استان ما بسیار اندک است. از نظر توزیع بد نیست اما تیراژ آنها پایین است. در مرکز استان 3 نشریه است. در حوزه انتخابیه‌ام 550هزار نفر زندگی می‌کنند اما ما حتی یک روزنامه هم برای مردم نداریم.

چرا؟ مشکل کار را کجا می‌بینید؟

شهروندان بسیاری به من مراجعه می‌کنند و از روند صدور مجوز گلایه دارند. بسیاری دو سال از درخواستشان می‌گذرد و طولانی بودن صدور مجوز، آنها را کلافه و بی‌انگیزه می‌کند.

ارزیابی شما از انتقال اخبار از استان به رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها و خروجی آنها برای مردم چیست؟

ما از انتقال اخبار راضی نیستیم. اخبار واقعی از استان ما در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود. آنها سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

در استان شما خبرهای مثبت بسیاری است اما ما فقط خبرهای منفی سیستان و بلوچستان را می‌شنویم.

متأسفانه سلیقه‌ای عمل کردن باعث شده چیزی در استان ما به نظر نیاید. اخبار و اتفاقات در استان ما خوب پوشش داده نمی‌شود. خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها اهمیت کمی به خبرهای گوناگون در استان می‌دهند. فقط اتفاقات ناگوار و تلخ است که اسم استان ما را در خروجی خبرگزاری‌ها و یا به زبان مجریان تلویزیون می‌آورد.

این اخبار، استان سیستان‌وبلوچستان را مهجور و محرومیت را در استان بیشتر می‌کند.

البته همین اتفاق افتاده است. استان ما پتانسیل‌های بسیاری دارد که می‌طلبد به مردم معرفی و شناخته شوند. رسانه‌ها تنها وسیله‌هایی هستند که از عهده این کار برمی‌آیند. آنها همان‌طور که فقط اخبار منفی و تلخ از استان منتشر کرده‌اند، می‌توانند اخبار مثبت و پتانسیل‌های سیستان‌وبلوچستان را معرفی کنند. گرچه تأثیر آنها در طولانی‌مدت است اما استان را از محرومیت و مهجوریت نجات خواهند داد. ما از خبرنگاران و رسانه‌ها دعوت می‌کنیم به سیستان‌وبلوچستان بیایند و از نزدیک قابلیت‌های بکر استان را ببینند. حضور گاه به گاه رسانه‌ها و خبرنگاران در این‌جا چهره دیگری به استان خواهد بخشید.

بخشی از حضور کمرنگ سیستان‌وبلوچستان به انتقال اخبار و اطلاعات از جانب شما برمی‌گردد. خبرگزاری‌ها و خبرنگارها به همکاری پیوسته شما احتیاج دارند.

من این نظر را قبول ندارم، حداقل در مورد خودم و چند نماینده دیگر استان این مسئله صدق نمی‌کند. ما بعد از خروج از صحن با خیل خبرنگاران روبه‌رو هستیم. خبرگزاری‌های بسیاری در مجلس هستند اما آنها گزینشی عمل می‌کنند. من هیچ وقت خبرنگاری را بدون پاسخ از خودم دور نکردم و همیشه برای گفت‌وگو با همه خبرنگارها از همه خبرگزاری‌ها آماده‌ام اما خبرگزاری‌ها انتخابی به سراغ نماینده می‌روند. به ندرت سراغ نمایندگان‌ استان ‌ما می‌آیند؛ مگر اتفاق بدی افتاده باشد. خودتان در واقعه تلخ و دردناک اخیر شاهد اخبار نمایندگان ما در خبرگزاری‌ها بودید. هیچ وقت خبرگزاری‌ها این قدر با ما گفت‌وگو نکرده بودند. خبرهای بسیاری از نماینده‌های ما در خروجی اکثر خبرگزاری‌ها بود. آیا واقعاً اتفاق مهم دیگری تا به حال در استان ما نیفتاده است؟ مشکل آب، اشتغال و جاده در استان ما کم اهمیت دارد؟ من به عنوان یکی از نمایندگان در اطلاع‌رسانی و انتقال اخبار از استان کوتاهی نکرده و از هیچ حمایتی که در این زمینه لازم باشد دریغ نمی‌کنم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet