خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/13 10:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رسایی:

سرنخ القای اختلافات بین مجلس و دولت در بیرون از مجلس است

**حجت الاسلام حمید رسایی، جریان شکست خورده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را پیگیر القاء ناکارآمد و قانون‌شکن نشان دادن دولت معرفی کرد و آن را پروژه‌ای از پیش تعریف شده دانست که روز به روز پر رنگ‌ترمی‌شود.

این نماینده مردم تهران در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا، درارزیابی از راهکارهای عملی تعامل مثبت دولت و مجلس برای حل مسایل کشوربا بیان این مطلب، گفت: تعامل بین قوا به ویژه بین دولت و مجلس امری ضروری و لازمه خدمت رسانی به مردم است و به همین دلیل از جمله توصیه‌هایی است که رهبر معظم انقلاب در تمام دیدارهایی که نمایندگان مجلس با ایشان داشتند، بر آن تاکید کرده‌اند .

وی در عین حال تاکید کرد : اما آنچه در این روزها به نظر می‌رسد، این است که این اختلاف بیش از آن که واقعی باشد، مصنوعی و بر اساس رویکردهای سیاسی است تا آنجا که نخبگان با کمی تامل درک می‌کنند که در پشت این تذکرات و شعار قانونگرایی، انگیزه‌های سیاسی و توافقات گروهی قرار دارد؛ به طوری که انگیزه‌های مچ گیری سیاسی بر قانون‌گرایی سایه انداخته است؛ و آن چیزی که بنده به عنوان یک نماینده در داخل مجلس شاهد آن هستم، شکل گرفتن یک نوع لجبازی است.

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون مدنی، رییس جمهور باید پنج روز پس از ابلاغ مصوبات مجلس آن را به روزنامه رسمی و مجریان ابلاغ کند، اما همه می‌دانند که در طول 30 سال گذشته در اکثر موارد این موضوع به دلیل کندی روال اداری در طی پنج روز قانونی عملی نمی‌شده است و مجلس در تعامل با دولت موضوع را بزرگ نمایی نمی‌کرد، اما در رزوهای اخیر آقای لاریجانی تاکید دارد، بلافاصله با اتمام پنج روز ، قانون را ابلاغ نماید.

رسایی ادامه داد: به دنبال آن هم طبیعتا یک تصویرسازی و تفکری مبنی بر این که دولت قانون شکن است و به قانون عمل نکرده و نمی کند، القا می‌شود. در حالی که همه می‌دانند طبق قانون دولت 5 روز وقت دارد و البته این وقت ، وقت کمی است و به همین دلیل در طول سی سال گذشته نسبت به این تاخیرها اغماض می شد .

نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بله اگردر موردی رییس‌جمهور نخواهد قانونی را ابلاغ کند، طبیعتا آنجا رییس‌مجلس بر اساس قانون این حق را دارد که آن را ابلاغ نماید ، اما این‌که بدیهی‌ترین و طبیعی‌ترین قوانین حتی لایحه‌ای که خود دولت ارایه دهد و با آن موافق بوده را در روز ششم ابلاغ کنیم و بعد در رسانه‌های وابسته به خودمان القا کنیم که دولت قصد دارد از اجرای قانون فرار کند، حکایت از یک قصه دیگری دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی تاکید کرد : ای کاش آقای لاریجانی در تمام مواقع بر قانونگرایی به این شدت تاکید داشت، اما ما همواره در اداره مجلس شاهدیم که در مواقع مختلف آیین نامه مجلس که قانون کشور است نقض می شود به عنوان نمونه طرح کاهش رابطه با انگلیس بدون مستندات آیین نامه ای از دستور خارج شد یا مصوبه مربوط به وقف دانشگاه آزاد بدون مستندات قانونی در دستور قرار گرفت و یا با گذشت بیش از یک سال هنوز عملکرد مالی مجلس به نمایندگان ارائه نشده است و در موارد قبل نیز این گزارش ناقص و کلی گویی بوده است .

رسایی همچنین اظهارداشت: اگر برای اجرای قانون حتی یک روز هم نباید تاخیر کرد پس این موارد چیست ؟ بنابراین دغدغه قانون مداریی ظاهر قصه است و بر اساس اطلاعاتی که داریم حتی در مواردی این هماهنگی‌ها با بیرون از مجلس صورت می‌گیرد، یعنی جریانی که در بیرون مجلس است و در ایام فتنه نیز به عنوان حامی اصلی سران فتنه به حساب می آمد ، پروژه ای را دنبال می کند تا بعد از شکستی که در انتخابات از مردم خورد و در ایام فتنه نیز با تمام توان به شکل خانوادگی از اغتشاشات حمایت کرد ولی نتوانست به اهدافش برسد، امروز به دنبال این است که القا کند دولت دهم ناکارآمد و قانون‌شکن بوده و نمی‌خواهد به قانون عمل کند و قصد تعامل با قوای دیگر را ندارد.

وی درادامه گفت: از طرفی هم مجلس را ناسازگار با دولت نمایش می دهند تا در نهایت جامعه را به این نتیجه برساند که ناتوانی در ایجاد تعامل بین قوا وجود دارد .

عضو اصولگرا مجلس با بیان این که سر این نخ بیرون از مجلس است، گفت: بر اساس این طرح روند القای قانون گریزی دولت در ماه های آینده تشدید خواهد شد و جریان رسانه ای فتنه نیز تلاش می کند تا هر روز بر آن بیشتر بدمد.

رسایی گفت : درست است که این صدا از درون مجلس می‌آید، اما قاطبه نمایندگان با این روند موافق نیستند و اگر به رسانه های جریان فتنه مراجعه کنید به جز بیست نفر که دائما مصاحبه می کنند موضع گیریی از دیگر نمایندگان نمی بینیم .

این نماینده مجلس، تاکید کرد : احساس اکثریت نمایندگان این است که وضعیت فعلی بر خلاف توصیه های رهبری معظم انقلاب به مجلس است و بدون شک نتیجه آن نارضایتی افکار عمومی از عملکرد مجلس و ایجاد علامت سئوال درباره آن است .

وی در پایان ضمن تحلیل رفتار دولت در برخورد با این موضوع گفت : در مواردی نیز دولت لجبازی می‌کند، یعنی وقتی دکتر احمدی‌نژاد از این توافق پشت‌پرده خبر دارد، مقاومت می‌کند و سعی می‌کند، این‌ها را به افکارعمومی بکشاند، اما به نظرم این شیوه ادبیات درست نیست و باید با تغییر ادبیات خود در برخورد با مجلس ، بهانه را از بهانه جویان بگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet