شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/13 11:17:00
سرویس اقتصادی
نادران:

نرخ ارزپس ازاجرای هدفمندی یارانه هاتغییرخواهدکرد

**الیاس نادران،نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت ازسال ۸۰ نرخ ارزشناورمدیریت شده رادربازارعرضه می کند،هرگونه افزایش نرخ ارز را باعث ایجاد اختلال در بازار و صنعت عنوان کرد و گفت:قبول ندارم که وضعیت فعلی نرخ ارز قدرت رقابت شرکت های داخلی در عرصه بین المللی را کم کرده است.

"الیاس نادران" نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این مطلب که سیاست های فعلی مدیریت نرخ ارز، از سال 1380آغاز شده است، گفت: از سال 80 دولت تصمیم گرفت نرخ ارز شناورِ مدیریت شده را در بازار عرضه کند و میزان عرضه و تقاضای ارز را در بازار هماهنگ کند.

نادران در واکنش به برخی اظهار نظرها که وضعیت فعلی نرخ ارز را موجب ناتوانی صنایع داخلی برای رقابت در بازار جهانی عنوان می کنند، گفت: قبول ندارم که وضعیت فعلی نرخ ارز، قدرت رقابت صنایع داخلی را در بازارهای جهانی کم می کند؛ چرا که اگر آنالیز دقیقی از صادرات و واردات و اتکای تولیدات داخلی به منابع داخلی داشته باشیم، به این نتیجه می رسیم که افزایش نرخ ارز تاثیر مثبتی روی صنایع داخلی نخواهد داشت.

نماینده مردم تهران همچنین با تاکید بر این مطلب که افزایش نرخ ارز، بازار را دچار اختلال و مشتری ها را با مشکل مواجه می کند، تصریح کرد: در سال های گذشته دولت حتی برای فروش ارز در نرخ های اعلامی هم مشکل داشته است و بالا بردن نرخ ارز این مشکل را برای دولت مضاعف خواهد کرد.

 وضعیت نرخ ارز بعد از اجرای قانون هدفمندی تغییر خواهد کرد

این استاد اقتصاد در مورد وضعیت نرخ ارز، بعد از هدفمندی یارانه ها گفت: بعد از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها، با به هم خوردن قیمت های داخلی، بازار ارز هم متاثر خواهد شد، بخصوص که امروزه بیشتر ارز در کشور ما مصروف واردات کالاهای نفتی می شود و چون قیمت این کالاها متغیر است، در نتیجه این تغییر روی حجم ارز تاثیر گذار خواهد بود و طبیعتا نرخ ارز بعد از هدفمندی یارانه ها از تغییرات این کالاها متاثر خواهد شد و تغییر خواهد کرد.

تثبیت نرخ ارز و سیاست های حفظ قیمت ارز در کشور یکی از موضوعاتی است که مخالفان و منتقدان زیادی را دارد. در یک طرف مخالفان ثابت ماندن نرخ ارز،  اعمال سیاست های شناور نگاه داشتن نرخ ارز با چرخش حدود 50 تومان را باعث ضعیف شدن تولیدات داخلی در بازار جهانی عنوان می کنند و در نقطه مقابل مدافعان وضعیت فعلی نرخ ارز، آن را نه تنها به ضرر تولیدات داخلی نمی دانند؛ بلکه هرگونه افزایشی را در نرخ ارز باعث به هم ریختن بازار می دانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet