خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/13 11:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یوسفیان:

معوقات بانکی توان وام‌دهی بانک‌ها را شدیدا کاهش داده‌است

**یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه ،عرضه حجم زیادی از مسکن مهر از سوی دولت را موجب عرضه واحدهای مسکونی خالی از سکنه از سوی سازندگان و کاهش قیمت مسکن دانست.

عزت‌الله یوسفیان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با تردد بین مردم شهرهای مختلف پدیده‌ای به عنوان «افزایش نیافتن اجاره بها» را مشاهده نکرده‌ام.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: نرخ اجاره بها در خوشبینانه‌ترین حالت آن هم بسته به انصاف صاحبان خانه، تغییر نداشته است، ولی در اکثریت قریب به اتفاق موارد نرخ اجاره بها درصدهای مختلفی افزایش یافته است.

نماینده‌ی مردم آمل با اشاره به آثار مسکن مهر بر نرخ مسکن و اجاره بها در مناطق شهری کشور، گفت: مسکن مهر در شهرهایی که دارای زمینه بوده، تاثیر مثبتی بر جای گذاشته است. یکی از شرط‌های تاثیر مثبت مسکن مهر، وجود زمین در محدوده شهرها و ساخت و ساز آن از سوی وزارت مسکن، انبوه‌سازان یا افراد است، ولی وقتی در نوار شمالی کشور یا در سایر شهرها زمین چندانی وجود ندارد، تا برج‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی ساخته شود طبعا مسکن مهر هم تاثیری بر نرخ مسکن یا اجاره بها نمی‌گذارد.

وی با بیان این‌که اگر سیاست مسکن مهر از سوی دولت اتخاذ نمی‌شد قیمت املاک مسکونی هیچ‌گاه کاهش نمی‌یافت، گفت: اگر سیاست مسکن مهر به اجرا گذاشته نمی‌شد، نرخ تورم نیز هر قدر کاهش می‌یافت قیمت مسکن به سیر صعودی خود ادامه می‌داد. به همین دلیل سیاست مسکن مهر در هر دو بخش اجاره بها و قیمت ملک گام مثبتی است.

یوسفیان با اندک دانستن واحدهای مسکونی به بهره‌برداری رسیده مسکن مهر، گفت: به دلیل اندک بودن واحدهای مسکونی به بهره‌برداری رسیده مسکن مهر تاثیر قابل اهمیتی در بخش اجاره بها و مسکن مشاهده نمی‌کنم. تاثیر مسکن مهر زمانی مشهود خواهد شد که در تعداد زیاد و قابل توجهی تحویل متقاضیان و ثبت نام کنندگان شود. اگر تعداد واحدهای مسکونی مهر تحویل شده به مردم افزایش یابد، می‌توان به آثار کاهش آنها بر قیمت مسکن و اجاره بها امیدوار بود.

نماینده‌ی مردم آمل افزایش نیافتن وام ساخت مسکن به سقف 20 و 25 میلیون تومان وعده داده شده از سوی وزیر مسکن و شهرسازی را زمینه‌ای برای افزایش قیمت مسکن دانست و اظهار کرد: وقتی وزارت مسکن و بانک‌های عامل نتوانند وام ساخت مسکن چه در قالب مسکن مهر و چه در قالب وام مشارکت مدنی با اعداد اعلام شده را به موقع تزریق کنند یقینا بر بازار مسکن تاثیر منفی گذاشته و منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود و از آن‌جا که اجاره بها نیز از قیمت مسکن متاثر است، افزایش اجاره بهاء در شهرهای مختلف به‌ویژه تهران اجتناب‌ناپذیر است.

وی با اشاره به یکی از دلایل افزایش نیافتن وام ساخت مسکن، گفت: تقریبا یک چهارم نقدینگی کشور در دست معوقه‌داران بانکی است. وقتی حدود 50 هزار میلیارد تومان از 220 هزار میلیارد تومان اسکناس در گردش کشور در دست افرادی است که تصمیم بر باز گرداندن پول ندارند، طبیعتا قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها کاهش می‌یابد و این در حالی است که با بازپرداخت معوقات بانکی توان پرداخت وام ساخت مسکن به 100 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی برای بانک‌ها وجود خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet