هدر موبایل
1389/05/13 11:29:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده سمیرم خواستار شد؛

تشکیل کمیته مشترک برای حل اختلاف نظر بین دولت و مجلس

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: همه باید به قانون پایبند باشیم، چرا که قانون سیر حرکت همه‌ی دستگاه‌ها را مشخص کرده است.

بهروز جعفری در ارزیابی از راهکار عملی تعامل مثبت بین مجلس و دولت برای حل مسائل کشور به ایسنا گفت: در ارتباط با تعامل مجلس و دولت اولین کاری که هر دو طرف باید انجام دهند، این است که در چارچوب وظایف خود عمل کنند.

وی افزود: دولت مصوباتی دارد که باید طبق قانون برای تطبیق به مجلس بفرستد و اگر این کار را انجام ندهند، این بهانه را ایجاد می‌کند که دولت قصد ندارد، با مجلس همکاری کند. از سوی دیگر هم مجلس باید مشکلات و مسائل دولت را درک کند و به فرمایش مقام معظم رهبری، این دولت است که وسط میدان قرار ‌داد و باید به دولت کمک کرد.

این نماینده‌ی مجلس خاطرنشان کرد: در این رابطه برای انجام کارهای اجرایی، جلسات مشترکی در نهاد ریاست جمهوری و مجلس برگزار می‌شد که کار بسیار خوبی بود، یعنی ماه به ماه نمایندگان مسائل خود را در آن جلسات مطرح و دولت نیز مشکلاتی را طرح می‌کرد و مسائل حل‌وفصل می‌شد.

به نظر نماینده‌ مردم سمیرم در خانه ملت، هم‌اکنون نیز باید نشست‌های مشترکی بین معاونان مجلس و معاونان رییس جمهور و حداقل در سطوح هیات رییسه برگزار شود و این موارد را فی‌مابین حل کنند.

جعفری در ادامه متذکر شد: قانون سیر را مشخص کرده و عنوان کرده است که چه دستگاهی، چه حرکتی را باید انجام دهد.

به اعتقاد جعفری، اگر کمیته‌ی مشترک یا نشست‌های مشترک تشکیل شود تا مشکلات دولت احصاء شود و از آن طرف دولت هم مواردی که مجلس تصویب کرده و باید اجرا کند را دقیق‌تر متوجه شود، این مساله می‌تواند به عنوان یک راهکار برای ایجاد تعامل مثبت بین دولت و مجلس محسوب شود.

وی افزود: در جایی هم که دولت واقعا احساس می‌کند که قانون وجود دارد، اما مشکل اجرا با آن قانون دارد، باید بداند نمایندگان این آمادگی را دارند که برای اصلاح آن قانون طرح‌ دهند و هم خود دولت می‌تواند در آن مورد لایحه ارائه کند. این مساله هم می‌تواند راهکار قانونی دیگری باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در عین حال تاکید کرد که در هر صورت نباید قانون معطل بماند. معطل‌ماندن قانون بهانه‌هایی را ایجاد می‌کند که زیبنده‌ی مجلس اصولگرا و دولت اصولگرا نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس در خصوص اعتقاد برخی که عنوان می‌کنند این اختلافات ریشه‌های سیاسی دارد، نیز خاطرنشان کرد: به هرحال مسائل سیاسی جدا از مسائل اجتماعی و اقتصادی و ... نیست و نمی‌توانیم مطلقا این مساله را رد کنیم، ولی این‌که صرفا این موارد ریشه در مسائل سیاسی داشته باشد را نمی‌توان قبول کرد، البته شایبه‌ی سیاسی بودن آن را هم نمی‌توان رد کرد.

وی در توضیح این مساله گفت: در واقع یک رگ‌هایی از این قضیه می‌تواند صحت داشته باشد، چرا که به هر صورت اختلاف دیدگاه ممکن است وجود داشته باشد که این اختلاف دیدگاه‌ها در مورد مسائل سیاسی است، در حالی که در مسائل اعتقادی خود با هم اختلافی نداریم.

جعفری گفت: در هر صورت طیفی یا افرادی از مجلس در بحث انتخابات ریاست‌ جمهوری از دکتر احمدی‌نژاد حمایت نکردند و تردیدی در این مساله نیست که طبیعتا عده‌ای منتقد وی و دولت هستند و ممکن است این انتقاد آنها در قالب بعضا این‌گونه مسائل هم‌رنگ و بو پیدا کند و یا بالعکس، دولت احساس کند مواردی با دیدگاهش انطباق ندارد.

وی خاطرنشان کرد: البته حق دولت است هم افراد خود را انتخاب و هم سیاست‌هایش را اعلام کند، لذا ممکن است احساس کند قوانینی که مجلس تصویب می‌کند بیشتر از آن‌که در جهت دیدگاه دولت باشد منافع طیف دیگری را در نظر بگیرد، لذا در برابر آن عکس‌العمل مقاومتی نشان دهد.

نماینده مردم سمیرم در پایان گفت: البته ما این عکس‌العمل مقاومتی را قبول نداریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet