خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/13 12:07:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون عمران خبرداد:

فراکسیون زلزله درمجلس تشکیل می‌شود

**نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی و رئیس پیشین مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران از پیشنهاد تشکیل فراکسیون زلزله برای قانونگذاری مؤثرتر در زمینه پیشگیری از آسیب‌های زمین لرزه خبر داد.

"نصرالله کمالیان "در گفتگو با هفته نامه شهرآرا در این باره گفت: با توجه به اینکه از نظر زمین‌شناسی سرزمین ما از یکسو تحت فشار منطقه حجاز به سمت شمال، فشار مماسی از شبه‌قاره هند و مجموعاً فشار به قاره اوراسیا (آسیا - اروپا) هستیم و این وضعیت ایران را از نظر زلزله خیزی در موقعیت خطرناکی قرار داده است، لذا به همین دلیل بیشتر شهرهای کشورمان در معرض این خطر قرار دارند و به نظر می‌رسد لازم است توجه بیشتری در این مورد بشود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیستم زلزله خیزی زاگرس، البرز و شرق کشور تصریح کرد: در مقایسه کشورمان و ژاپن باید به این نکته اشاره کنیم که زلزله‌های ایران همه در عمق کمتر از 15 کیلومتری سطح زمین روی می‌دهند ولی زلزله‌های کشور ژاپن در سطح 80 تا 120 کیلومتری زمین و همین نکته سبب افزایش خسارات در زلزله‌های کشورمان شده است.
کمالیان با این توضیح از سختگیرانه بودن قوانین مرتبط با پیشگیری از آسیب‌های زلزله در ژاپن خبر داد و افزود: بر خلاف خطرناکتر بودن زلزله‌های ایران اما قوانین سختگیرانه کمتری نسبت به ژاپن داریم و این در حالی است که در ایران از عمر آیین‌نامه 2800 که مربوط به ساخت و سازهاست زمان زیادی نمی‌گذرد و این آیین نامه هم چندان سختگیرانه نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی که دکترای زلزله‌شناسی دارد با اشاره به اینکه همین آیین نامه 2800 نیز به خوبی در مرحله اجرا، عملی نمی‌شود تأکید کرد: به طور تقریبی هر 10 سال یک زمین لرزه با بزرگای بالای 7 در کشورمان اتفاق می‌افتد و البته این به معنای آن نیست که این واقعه زمین‌شناسی منظم باشد ولی معدل آن همین میزان است. این در حالی است که متأسفانه اغلب شهرهای بزرگ کشورمان از جمله تبریز، شیراز، کرمان، ساری، رشت، سمنان، بجنورد و به خصوص کلانشهر تهران در معرض خطر زمین لرزه قرار دارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به زلزله 115 سال قبل شهر قوچان که منجر به جابه جایی کامل این شهر شد، گفت: متأسفانه شهرهای کوچک از ساختمان‌های ضعیفی برخوردارند. در این صورت اگر همچون وقوع زلزله بم که زمین لرزه‌ای کوچکتر از بزرگای 7 بود زلزله‌ای در شهرهای کوچک تجربه کنیم شاهد خسارات بسیاری خواهیم بود.

این نماینده مجلس در توضیح پیشنهادش به سایر همکاران خود در قوه مقننه افزود: متأسفانه کار قابل توجهی در ارتباط با موضوع خاص زلزله در مجلس ندیده ام. البته مجلس در قالب لوایح بودجه با عنوان حوادث غیرمترقبه به این مسئله می‌پردازد اما نگرش خاصی برای این موضوع در بین نمایندگان دیده نمی‌شود. بنابراین با توجه به اینکه نمایندگان بسیاری در مجلس شورای اسلامی هستند که حوزه انتخابیه آنان روی خط زلزله قرار دارد می‌توان با تشکیل فراکسیون زلزله نظر همه آنان را بر روی ایجاد قوانین بهتر و مؤثرتر متمرکز کرد.

کمالیان همچنین تصریح کرد: اگر چنین فرصتی پیش بیاید با توجه به 30 سال کار دانشگاهی و تحقیقاتی در زمینه زلزله می‌توانم تجربیات خوبی را به مجلس شورای اسلامی برای قانونگذاری منتقل کنم. اساس شکل‌گیری فراکسیون‌ها مواضع سیاسی و اشتراکات فکری نمایندگان یا اشتراکات حرفه‌ای آنان است. اگر بخواهیم تاریخچه شکل‌گیری فراکسیون در جمهوری اسلامی ایران را بررسی کنیم؛ ابتدا در مجلس ششم ظهور گسترده پیدا کرد و سپس در مجلس هفتم نیز شاهد شکل‌گیری فراکسیون‌های متعدد هستیم با این تفاوت که در مجلس ششم محور شکل‌گیری فراکسیون‌ها براساس مواضع سیاسی بود ولی در مجلس هفتم بیشتر براساس اشتراکات حرفه‌ای و شغلی نمایندگان است مانند فراکسیون‌های فرهنگیان؛ کشاورزی؛ فراکسیون مطبوعات و روزنامه‌نگاران، ایثارگران و. . . .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet