شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/05/13 12:16:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی:

تثبیت نرخ ارزضررهنگفتی به صنایع داخلی می زند

**موسوی سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان این مطلب که اصلاح نظام ارزش گذاری پول ملی یکی از ارکان هفت گانه طرح تحول اقتصادی است، به اهمیت ارزش گذاری دقیق پول ملی اشاره کرد و گفت:مادلار راارزثابت بودجه خود حساب کرده ایم و سالیانه با هزینه ای که برای ثابت نگاه داشتن نرخ آن می کنیم ضرر هنگفتی به صنایع داخلی می زنیم.

" سیدعلی موسوی جرف" سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بندهای هفت گانه طرح تحول اقتصادی کشور، اصلاح نظام ارزش گذاری پول ملی را یکی از ارکان هفت گانه این طرح برشمرد و گفت: اصلاح نظام ارزش گذاری پول ملی که رابطه مستقیم با بودجه ریزی و تعیین نرخ ارز در کشور دارد، از جمله مهمترین بخش های طرح تحول اقتصادی است که در کنار هدفمند کردن یارانه و اصلاح نظام بانکی و گمرکی می تواند نقش مهمی در تحول اقتصادی کشور ایفا کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این مطلب که در حال حاضر دلار ارز ثابت نظام پولی کشور ما را تشکیل می دهد، گفت: هر سال بودجه ای از درآمد ملی کشور را صرف ثابت نگاه داشتن نرخ دلار در کشور می کنیم و با این کار ضرر هنگفتی به تولید کنندگان داخلی می زنیم؛ چرا که تولید کننده داخلی ما که مقداری از نیاز خودش را خارج وارد می کند به خاطر واقعی نبودن ارزش دلار، متضرر می شود و مجبور است محصول خود را با قیمت تمام شده بالاتری نسبت به بازار جهانی تهیه کند.

موسوی جرف با بیان این مطلب که واقعی نبودن نرخ دلار در کشور به تولید داخلی ضرر می زند، افزود: شاید سیاست فعلی در قبال نرخ ارز برای صادرات مفید باشد، اما باعث می شود که تولید کننده داخلی ما نتواند وارد رقابت بین المللی شود.

اصلاح وضعیت نرخ ارز در راستای طرح تحول اقتصادی

نماینده مردم آبادان همچنین بااشاره به سایر بخش های طرح تحول اقتصادی گفت: به نظر می رسد تا زمانیکه شش بخش دیگر این طرح به صورت دقیق و کامل اجرا نشود، زمان اصلاح نظام ارزش گذاری پول ملی فرا نمی رسد؛ چرا که تحول در این بخش مستلزم متحول شدن سایر بخش هاست.

طرح تحول اقتصادی که از چند سال پیش در فضای سیاسی و اقتصادی کشور به یکی از مهمترین مباحث تبدیل شده است دارای هفت محور است، که عبارتند از: تحول نظام توزیع کالا و خدمات، تحول نظام توزیع یارانه ها، تحول نظام مالیاتی، تحول نظام بانکی کشور، تحول نظام گمرکی، تحول نظام بهره وری و تحول نظام ارزش گذاری پول ملی.

یکی از مهمترین و جنجالی ترین محورهای این طرح، تحول نظام توزیع یارانه هاست که از آن به قانون هدفمند شدن یارانه ها نیز یاد می شود و طبق وعده دولت، اجرای آن از مهرماه آغاز خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet