خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/13 12:47:00
سرویس سیاسی

مالکی از نخست‌وزیری مجدد عراق صرف نظر می‌کند

**رئیس فهرست دولت قانون اعلام کرد اگر نامزد نخست‌وزیری ۶۰ رای موافق به دست بیاورد از نخست‌وزیری مجدد کوتاه می‌آید.

به گزارش خانه ملت به نقل از کانال رسمی تلویزیون عراق، "نوری مالکی" رئیس فهرست دولت قانون روز گذشته در مصاحبه ای با کانال رسمی تلویزیون عراق اعلام کرد ادامه دخالت های منطقه ای، کشور عراق را بدون دولت جدید باقی خواهد گذاشت.

بر اساس این گزارش مالکی اظهار داشت: اکنون عراق قربانی دخالت های منطقه در امور داخلی خود شده است.

مالکی تمایلش برای نخست وزیری مجدد را تنها دلیل تاخیر در تشکیل دولت جدید ندانست و گفت: اگرائتلاف ملی عراق نامزد دیگری برای نخست وزیری معرفی کند من آمادگی کوتاه آمدن از نخست وزیری مجدد را دارم.

رئیس فهرست دولت قانون افزود: از اعضای فهرست دولت قانون می خواهم که نامزدی من برای نخست وزیری را پس بگیرند البته اگر ائتلاف ملی عراق تنها یک نفر را نامزد نخست وزیری معرفی کند.

مالکی اضافه کرد: اگر نامزد نخست وزیری 60 رای موافق به دست بیاورد من او را می پذیرم و  نخست وزیری اش را نیز تبریک می گویم و تا آخر نیز از او حمایت می کنم.

روز شنبه گذشته ائتلاف ملی عراق به ریاست "عمار حکیم" توقف گفتگوها با همپیمانش فهرست دولت قانون و مخالفتش با نخست وزیری مجدد مالکی را رسما اعلام کرد.

نوری مالکی و عمار حکیم بعد از انتخابات پارلمانی که پنج ماه پیش برگزار شد با هم ائتلاف کردند و بزرگترین حزب پارلمان را تشکیل دادند و حق تشکیل کابینه را از ان خود دانستند. از سوی دیگر "ایاد علاوی" رئیس فهرست العراقیه که بیشترین کرسی ها را کسب کرد حق تشکیل کابینه را از آن خود می داند.

 قرار است چهارشنبه شورای امنیت بحران تشکیل دولت جدید در عراق را بررسی و برای حل آن قطعنامه صادر کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet