هدر موبایل
1389/05/13 12:57:00
سرویس سیاسی
توسط فهرست العراقیه صورت گرفت

رد پیشنهادهای آمریکا در مورد تقسیم قدرت در عراق

**فهرست العراقیه با رد پیشنهادهای آمریکا در مورد تقسیم دولت در عراق بار دیگر بر حق خود در تشکیل کابینه تاکید کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری راشا تودی، فهرست العراقیه پیشنهادها و فشارهای آمریکا برای تقسیم قدرت میان این حزب و فهرست دولت قانون را رد کرد و بار دیگر بر حق خود در تشکیل کابینه تاکید کرد.

بر اساس این گزارش "اسامه نجیفی" یکی از اعضای برجسته فهرست العراقیه در این باره گفت: در دیدار با اعضای شورای امنیت ملی آمریکا با فشارهای شدیدی برای کوتاه آمدن از در اختیار گرفتن نخست وزیری و نخست وزیری مجدد مالکی مواجه شدیم ولی با تاکید بر حق تشکیل کابینه پاسخ این فشارها را دادیم.

چندی پیش نیز "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا در دیدار با روسای احزاب پیروز انتخابات در عراق پیشنهاد تقسیم قدرت میان مالکی و علاوی را مطرح کرد بدین صورت که مالکی مجددا نخست وزیر باشد و ریاست شورای سیاسی امنیت ملی عراق را علاوه بر امتیازات دیگر از جمله وزارت دفاع,  وزارت کشور و ریاست پارلمان را حزب علاوی به عهده بگیرد. همچنین ریاست جمهوری نیز در اختیار کردهای عراق باشد.

انتخابات پارلمانی عراق در 16 اسفند گذشته برگزار شد که در این انتخابات فهرست العراقیه به ریاست ایاد علاوی 91 کرسی، فهرست دولت قانون به ریاست نوری مالکی 89 کرسی، ائتلاف ملی عراق 70به ریاست عمار حکیم 70 کرسی  و ائتلاف کردستان عراق 40 کرسی از کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دادند.

اختلافات در مورد دراختیار گرفتن سمت های مهم دولت سبب تاخیر در تشکیل دولت جدید در عراق شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet