هدر اصلی
1387/01/27 14:44:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

امیر حسنخانی: دولت و مجلس برای ساماندهی تعطیلات چاره‌اندیشی کنند

نماینده مردم فردوس و طبس با بیان اینکه تعطیلات آشکار و پنهان کشور را رنج می‌دهد تاکید کرد: دولت و مجلس بایستی برای ساماندهی تعطیلات و کاهش تعطیلات پنهان چاره‌اندیشی کنند.

به گزارش خانه ملت، نطق کامل "محمدرضا امیرحسنخانی" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

سلام علیکم و رحمه‌الله

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود به ارواح طیبه شهداء، روح بلند و ملکوتی حضرت امام، با آرزوی سلامتی و توفیق برای مقام معظم رهبری و همه خدمتگزاران صدیق نظام اسلامی.

با کسب اجازه از همه همکاران گرانقدر بویژه ریاست محترم جلسه. خدا را شاکرم که توفیق 4 سال نمایندگی مردم شریف، نجیب و محروم شهرستانهای فردوس، طبس و بشرویه را پیدا کردم. قطعاً همیشه در خدمت مردم سختکوش منطقه خواهم بود. از مردم به واسطه شرکت در انتخابات و رأیی که به اینجانب دادند تشکر و قدردانی می‌کنم.

در شرایط فعلی همدلی و همراهی دولت و مجلس قطعاً دارای آثار مثبت فراوانی است، ولی این موضوع نبایستی مانع از اظهارنظرهای کارشناسی برای توسعه کشور گردد. پایداری تولید و اشتغال در کشور و از سوی دیگر مهار تورم و گرانی بایستی مورد توجه اصلی دولت‌مردان قرار گیرد و باید بدانیم که مردم واردات بی‌رویه و تهدید اشتغال و تولید را نخواهند پذیرفت و از فشارهای مختلف بر دولت برای واردات کالاهای غیر ضرور بایستی پرهیز گردد. علی‌رغم تأکید و روش ریاست محترم جمهوری مبنی بر توسعه کار و تلاش در کشور بویژه در هیأت محترم دولت و مدیران ارشد، این فرهنگ بایستی در بدنه ادارات مختلف نیز رواج یابد و بعنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه گسترده شود.

متأسفانه علاوه بر بهره‌وری بسیار پایین، متأسفانه تعطیلات آشکار و پنهان کشور را رنج می‌دهد و دولت و مجلس بایستی برای ساماندهی تعطیلات و کاهش تعطیلات پنهان چاره‌اندیشی کنند. مدیران به کارهایی مشغولند که واقعاً سبب کاهش بهره‌وری می‌گردد. تشکیل جلسات در ساعات اداری، شرکت در مراسم تودیع و معارفه و افتتاح و کلنگ‌زنیها در ساعات اداری همه سبب معطل ماندن مردم و عدم پاسخگویی به آنها می‌شود. لذا بررسی این مسائل و تعریف زمان برای کارهای اداری مردم و اطلاع به آنها سبب افزایش بهره‌وری و رضایت مردم خواهد شد.

جدا نمودن حوزه انتخابیه شهرستانهای فردوس، سرایان و بشرویه در خراسان‌جنوبی و طبس در استان یزد خواست دیرین مردم منطقه بوده و قطعاً دولت و مجلس بایستی به این موضوع توجه کنند.

در سفرهای استانی تصمیمات خوبی برای مناطق محروم گرفته شد. ضمن تشکر از مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و کلیه وزراء و مدیران استانی، متذکر می‌گردم مصوبات سفر مقام معظم رهبری و سفر اول ریاست جمهوری به استان یزد و سفر دوم ریاست محترم جمهوری به استان خراسان‌جنوبی در مورد شهرستانهای فردوس، طبس، سرایان و بشرویه بایستی سریع‌تر عملیاتی گردد. چرا که با خشکسالی و سرمازدگی فعلی در منطقه که بسیار ناامیدکننده است، شروع این پروژه‌ها می‌تواند امید را در دلها زنده کند.

خشکسالی 9 سال گذشته و سرمازدگی سالجاری تقریباً کلیه باغات منطقه را تخریب نموده است و باغات انار و گردو و پسته در فردوس، سرایان و بشرویه و باغات مرکبات و نخیلات در طبس به شدت آسیب دیده است. امروز در باغات فردوس، سرایان و بشرویه بجای آواز و چهچهه‌ بلبلان صدای دلخراش اره‌هایی که درختان را اره می‌کنند بگوش می‌رسد و چهره افسرده باغدارانی که حاصل عمر خود را بایستی قطع کنند، بسیار متأسف کننده است.

مرکبات و نخیلات در طبس و انار و پسته و گردو در فردوس، سرایان و بشرویه در 7 سال آینده محصولی نخواهد داشت و بایستی تصمیم جدی برای این موضوع اتخاذ گردد. پیشنهاد می‌کنم بجای پرداخت خسارت خرد، از اعتبارات پیش‌بینی شده برای مردم سرمایه‌گذاری گردد، چرا که مردم سرمایه و دارایی خود را که منبع درآمد سالیانه آنها بوده است از دست داده است. بایستی این تهدید با پیگیری مدیران استانی و ملی بویژه جهادکشاورزی به فرصت تبدیل گردد و روش آبیاری و گونه‌های کشت‌شده مناسب‌سازی شوند.

در روستاهای مختلف توزیع کالابرگ پایان سال علاوه بر اینکه خود در افزایش تقاضا و تورم نقش داشت، توزیع نامناسب آن مشکلاتی را فراهم کرد. لذا امید است کمک به محرومین و روستاییان با توزیع کالاهای اساسی به کمک تعاونیهای روستایی ساماندهی گردد. روستاییان و کشاورزان و دامداران از مدافعان اصلی انقلاب و نظامند. بایستی سازمان محیط‌زیست و منابع طبیعی قطعاً منافع این عزیزان را درنظر گیرند و با تملک و محدود نمودن کشاورزان و دامداران برای بهره‌وری از مراتع و زمینهایی که سالها دراختیار داشته‌اند و حتی قسمتی از زمینها مهریه زنان روستایی می‌باشد، نباید زمینه دلخوری و تهدید اشتغال این عزیزان فراهم گردد.

تأمین معیشت و اشتغال در مناطق محروم بویژه روستاها از اولویتهای اصلی دولت و مجلس است. لذا مقابله با اشتغال روستایی و عدم پاسخگویی مناسب علی‌رغم تأکیدات ریاست محترم جمهوری پسندیده نیست. حفظ منافع ملی و پاسداری از آن بایستی در همه دستگاهها مورد توجه باشد. در این رابطه احداث ریل مشهد ـ چابهار که بعنوان یک مسیر حمل و نقل بین‌المللی مطرح است، بایستی از مسیری گذر کند که دارای کمترین هزینه، کمترین زمان اجراء و کمترین مسافت باشد. لذا از ریاست محترم جمهوری و وزیر راه درخواست می‌کنم بر عبور ریل از منطقه‌ای مسطح و بدون موانع یعنی فردوس و سرایان که حفظ منافع ملی را بدنبال دارد تأکید شود و دو مصوبه استانی خراسان‌جنوبی و رضوی برای برخورداری شهرستانهای فردوس و سرایان از ریل اجرایی گردد.

اجرایی شدن سریعتر نیروگاه حرارتی طبس، احداث شبکه‌های بالادست و پایین‌دست به سدها و کمک به راه‌اندازی سریعتر کارخانه سیمان را در طبس خواستارم.

در پایان از ریاست محترم جمهوری، معاونین محترم رئیس‌جمهور، کلیه وزراء و همه مدیران استانی و مدیران کشوری تقدیر و تشکر می‌کنم و از همه شما نمایندگان عزیز، هیأت‌رئیسه محترم و ریاست محترم تقدیر و تشکر دارم و بایستی از مدیران شهرستانی و مردم شهرستان بار دیگر تشکر و قدردانی کنم. به امید خدا، تشکر.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet