هدر موبایل
1389/05/17 15:17:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد:

احتمال عدم تبعیت صاحبخانه‌ها از نرخ اجاره تعیین شده وزارت مسکن

**نماینده مردم گرمسار با اشاره به وعده وزیر مسکن و شهرسازی جهت تعیین نرخ اجاره بهای مسکن در تهران، گفت: احتمال تبعیت مالکان از نرخ تعیین شده اجاره مسکن نمی‌رود.

"عبدالرضا ترابی" نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نرخ تعیین شده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی برای کنترل اجاره مسکن موثر نخواهد بود، تاکید کرد: تصور نمی‌کنم اقدام وزارت مسکن در این راستا موثر باشد، به این جهت که مالکان آپارتمان‌ها می‌توانند از این موضوع امتناع کنند.

وی ادامه داد: صاحب‌خانه‌ها صنف مشخص شده‌ای نیستند که بتوان آنها را مجبور به دریافت نرخ  اجاره مشخص شده کرد.

علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی برای رفع این مشکل به قانون تعزیرات اشاره کرده است. وی معتقد است با استفاده از این قانون می‌توانند مالکان را وادار به تبعیت از نرخ اجاره تعیین شده، کنند. مطابق این قانون هرگاه فردی بخواهد کالایی را احتکار کند دولت می‌تواند به صورت مستقیم وارد عمل شده و حتی بدون اجازه مالک آن را در اختیار افراد دیگر قرار دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به قانون تعزیرات تاکید کرد: در برخی مسائل و مشکلات قانون تعزیرات راه‌کار خوبی برای جلوگیری از افزایش قیمت بود، اما باید دید وزارت مسکن و شهرسازی چگونه می‌خواهد از این قانون در راستای کاهش قیمت اجاره مسکن، استفاده کند.

وی ادامه داد: افراد بسیاری مجبور به اجاره کردن خانه هستند و برای رفع این نیازشان تن به هر مبلغ اجاره می‌دهند به همین دلیل نمی‌توان با راه کار تعریزات جلوی صاحباخانه‌ها ایستاد.

ترابی با اشاره به دریافت مالیات سنگین برای خانه‌های خالی اشاره کرد و گفت: برای رفع مشکل افزایش کرایه منزل پیش از این طرح دریافت مالیات برای خانه‌های خالی را عنوان شده بود که از شواهد مشخص است این برنامه عملیاتی نشده است.

نماینده مردم گرمسار افزود: اجرای قانون تعزیرات در این زمینه عاقبتی بهتر از مالیات سنگین برای خانه‌های خالی نخواهد داشت.

همچنین ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی در خصوص علت افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ به خصوص تهران گفته است: در حال حاضر با رکود فروش خانه و کاهش قیمت مسکن در کشور روبه‌رو هستیم؛ در این شرایط افرادی که نتوانستند خانه‌های ساخته شده خود را بفروشند افزایش قیمت اجاره بها را برنامه ریزی کرده اند.

عبدالرضا ترابی در همین راستا گفت: برای کاهش بهای اجاره مسکن در  تهران لازم است بخش خصوصی در زمینه ساخت و ساز مسکن فعال تر شود.

وی با اشاره به طرح مسکن مهر، تاکید کرد: با اجرای طرح مسکن مهر به خوبی توانستم قیمت‌های بازار مسکن را بشکنیم، دولت برای کاهش مجدد اجاره بها بهتر است بخش خصوصی را فعال تر کند و در صورتی که امکان دارد مسکن‌های مهر را داخل شهر در نظر بگیرد.

ترابی تصریح کرد: بیشتر شهرک‌های مسکن مهر به دلیل اینکه در اطراف شهرهای بزرگ قرار دارند مورد استقبال قرار نگرفته‌اند و بیشترشان خالی است، اگر دولت بتوانند زمین‌هایی در داخل شهر برای ساخت مسکن مهر در اختیار بخش خصوص قرار دهد به راحتی می توان با افزایش اجاره بها مقابله کرد.

نماینده مردم گرمسار با اشاره به خروج 40 درصد از کارکنان دولت از تهران، ادامه داد: این طرح نیز برای کاهش قیمت مسکن در تهران کار ساز است اما نباید فراموش کرد، برای این منظور در شهرستان‌های دیگر باید زیر ساخت‌هایی در نظر گرفت.

وی تصریح کرد: با مهاجرت کارکنان به شهرهای دیگر و نبود مسکن برای این افراد و خانواده هایشان، با افزایش قیمت مسکن در این شهرها روبه رو خواهیم شد؛ این درحالی است که اهالی شهرستان‌ها توان و ظرفیت افزایش قیمت مسکن را ندارند و مشکلات بدتری از تهران برای این مناطق اتفاق خواهد افتاد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet