هدر اصلی
1387/01/27 11:34:00
سرویس کمیسیون ها

مجلس طرح اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها را تصویب کرد

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه به بررسی کلیات طرح اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب ۱۳۵۹ شورای انقلاب پرداختند و با ۱۵۰ رای موافق و ۱۵ رای مخالف، کلیات این طرح را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، سپس نمایندگان به بررسی جزییات این طرح پرداختند و با اصلاح ماده یک لایحه قانونی مذکور مقرر داشتند، به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت در معابر، میادین، بزرگراه ها، پارک ها، باغات، بوستان ها و محل هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ (اعم از باغ، باغچه و زمین مشجر) شناخته شوند در محدوده شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.

تشخیص مصادیق و ضوابط چگونگی اجرای این ماده در چارچوب آیین نامه مربوطه توسط کمیسیونی مرکب از شهرداری و سازمان های مسکن و شهرسازی و حفاظت محیط زیست تهیه و به تصویب شورای اسلامی شهر می رسد. در حریم شهرها تشخیص مصادیق این ماده بر عهده کمیسیونی با عضویت روسا یا نمایندگان شورای اسلامی شهر، شهرداری، جهادکشاورزی، حفاظت محیط زیست و به ریاست فرماندار شهرستان مربوط خواهد بود.

همچنین براساس ماده 2 این مصوبه تفکیک اراضی مشجر و باغات فقط براساس ضوابط ماده یک این قانون و با رعایت سایر مقررات شهرسازی و درج عنوان باغ در اسناد صادره مجاز است ولی قطع درخت در هر محل و با هر مساحت بدون کسب اجازه وفق مقررات این قانون ممنوع است.

همچنین نمایندگان مجلس مقرر کردند، مالکین باغات و محل هایی که به صورت باغ شناخته می شوند مکلف هستند به ازای درخت هایی که اجازه قطع آنها از سوی شهرداری صادر می شود به تعداد معادل دو برابر محیط بن درختان قطع شده در همان محل و یا هر محلی که شهرداری تعیین خواهد کرد درخت با محیط بن حداقل 10 سانتی متر بر طبق ضوابط و دستورالعمل های موجود در فصل مناسب غرس نمایند.

براساس این مصوبه هر کس بدون کسب مجوز از شهرداری و برخلاف مقررات این قانون مرتکب قطع درخت شود و یا موجبات از بین رفتن درختان مشمول این قانون را فراهم سازد به حبس تعزیری از یک ماه تا شش ماه و پرداخت جزای نقدی بر حسب نوع، محیط، سن و موقعیت درخت از یک میلیون تا ده میلیون ریال علاوه بر پرداخت عوارض شهردای مربوط به قطع درخت محکوم خواهد شد.

"مهدی چمران" رئیس شورای عالی استانها و رئیس شورای اسلامی شهر تهران که برای دفاع از طرح حفظ و گسترش فضای سبز در شهر در مجلس حضور یافته بود، در ضرورت ارائه این طرح اظهار داشت: کشور ایران، کشوری خشک و بجز شمال ایران سایر قسمتهای کشور از کمبود فضای سبز رنج می‌برند و همین امر موجب آلودگی محیط زیست و بیماریهایی از جمله بیماری ریوی شده است.

چمران ادامه داد: برای رسیدن به مطامع مالی، متأسفانه درختان در شهرها در حال از بین رفتن است و بجای آنها آپارتمان ساخته می‌شود.

وی یادآور شد: در اصلاح این قانون، موارد تشویقی مردم برای کاشت درختان پیش بینی شده است.

رئیس شورای عالی استانها از نمایندگان خواست تا با رأی مثبت خود به این طرح به حفظ فضای سبز و باغ‌های شهرها کمک کنند و یادگار خوبی در ذهن مردم باقی بگذارند.

"رضا طلایی نیک" نماینده بهار و کبودر آهنگ نیز با قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد این طرح گفت: قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها در سال 1359 در شورای انقلاب بر اساس ضرورتی که آن زمان ایجاب می‌کرد تصویب شده است.

وی افزود: در آن زمان مهاجرت بی رویه به شهرها موجب از بین رفتن فضای سبز در شهرها می‌شد و الان نیز تخریب فضای سبز و باغ‌ها در شهرها همچنان ادامه دارد.

نماینده بهار و کبودر آهن تصریح کرد: در این قانون برای تخریب کنندگان فضای سبز، مجازات تعیین شده است تا بتوان نسبت به حفظ و صیانت از فضای سبز در شهرها اقدامی قانونی کرد

در حالی که در قانون حفظ گسترش فضای سبز در شهرها، مصادیق اینکه چه درختی در کدام نقطه شهرها مشمول مجازات می‌شوند، مشخص نبود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده این طرح با تشکیل جلساتی با حضور نمایندگان شورای عالی شهرها و شهرداری تعیین کردند که مسئولیت تعیین مصادیق مجازات قطع درخت بر عهده شورای شهر باشد.

طلائی نیک با تأکید بر اینکه باغ‌ها و باغچه‌ها نباید بدون مجوز شهرداری و تائید شورای شهر از بین بروند، افزود: کمیسیون امنیت ملی مقرر کرده است که برای تشخیص مصادیق حفاظت از درختان، کمیسیونی متشکل از شهرداری، وزارت جهاد کشاورزی سازمان حفاظت محیط زیست و شورای اسلامی به ریاست فرماندار در شهرها تشکیل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet