هدر موبایل
1389/05/18 07:54:00
سرویس اقتصادی
شاپور پولادی:

ورود صنایع تبدیلی موجب ثبات در تولید است

**"شاپور پولادی" نماینده مردم شهرستان‌های ایلام، ایوان، شیروان چرداول، مهران و ملکشاهی در بررسی وضعیت صنعت استان ایلام، صنایع تبدیلی و کانی‌های غیرفلزی را دو زمینه مناسب برای توسعه صنعت این استان عنوان کرد و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مشترک نفتی در استان ایلام و سدسازی بر روی آب‌های مرزی را از ضروریات استان ایلام دانست. گفتگوی طنین غرب ایلام با این نماینده مجلس را می خوانید:

شما توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی را یکی از زمینه‌های صنعتی شدن استان ذکر کردید. مصادیق این صنایع کدامند؟

امروزه در دنیا بخش کشاورزی نیز با صنعت گره خورده است. محصولات کشاورزی از میوه و سبزی گرفته تا گوشت و شیر پس از تولید در چرخه‌های صنعتی به محصولات دیگری تبدیل می‌شوند که علاوه بر اینکه ارزش افزوده آنها افزایش می‌یابد بلکه از نظر جابجایی و توزیع نیز برای عرضه آماده‌تر می‌شوند. به عنوان مثال وجود صنایع لبنی در استان ایلام دو تأثیر بزرگ خواهد داشت. از طرفی وجود این صنایع باعث اشتغال و افزایش تولید در استان می‌شود و از سوی دیگر این اطمینان را به دامداران می‌دهد که تولید شیر آنان توسط یک تولید‌کننده محصولات لبنی خریداری خواهد شد.

در زمینه گوشت و فرآورده‌های پروتئینی، کشتارگاه‌های صنعتی، صنعت دباغی و فرآوری پوست و چرم و همچنین صنایع بسته‌بندی نیز وضعیت همین‌گونه است به نحوی که ورود صنعت تبدیلی به هر زیربخش باعث ثبات در تولیدات آن می‌شود.

آیا مقیاس های تولید کشاورزی در استان آمادگی ورود صنایع تبدیلی را دارد؟

در خصوص مقیاس دو نکته وجود دارد اول اینکه قرار نیست همه محصولات ورودی به یک صنعت صرفاً از استان ایلام تأمین شود و خریداری محصولات استانهای همجوار نیز می‌تواند به تأمین مواد اولیه صنعت کمک کند. ثانیاً ورود صنعت تبدیلی به استان و ایجاد اطمینان در خرید محصولات کشاورزی باعث افزایش تولید آن می‌شود.

 شما صنایع کانی غیرفلزی را هم از جمله زمینه‌های صنعتی شدن استان خواندید. منظور از این صنایع چیست؟

معادن غیرفلز همچون سنگ، سیمان، ماسه، گچ و آهک و امثال آن را کانی غیرفلزی می‌گویند که در استان ایلام کم و بیش وجود دارند و با توجه به مصرف محصولات این نوع صنایع در کل کشور زمینه مناسبی برای گسترش آنها در استان ایلام وجود دارد. گسترش این صنایع علاوه بر افزایش تولید و اشتغالزایی هزینه ساختمان‌سازی و عملیات عمرانی در استان را کاهش می‌دهد زیرا محصولات صنایع کانی غیرفلزی به دلیل سنگین بودن هزینه حمل و نقل زیادی دارند و تولید آنها در داخل استان باعث کاهش بهای تمام شده آنها می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet