هدر موبایل
1389/05/18 11:23:00
سرویس اقتصادی
رئیس کمیسیون عمران:

پرداخت نکردن تسهیلات مترو تخلف آشکار از قانون است

**رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان رئیس بانک مرکزی که پرداخت تسهیلات مترو را منوط به ابلاغ دولت عنوان کرده بود، گفت: سخنان رئیس بانک مرکزی تخلف آشکار از قانون است و قانونی که رئیس مجلس بخاطر تاخیر رئیس جمهور ابلاغ کرده لازم الاجراست.

"علی اکبر آقایی مغانجوقی" در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهمیت توسعه مترو، گفت: ابلاغیه رئیس مجلس در مورد تسهیلات مترو حکم قانون را دارد و رئیس بانک مرکزی اگر بگوید منتظر ابلاغ دولت برای پرداخت تسهیلات به مترو است، کار خلاف قانون مرتکب شده است.

آقایی با تشریح روند ابلاغ قوانین از سوی رئیس مجلس گفت: رئیس مجلس تنها وقتی قانون را ابلاغ می کند که رئیس جمهور از ابلاغ آن امتناع کند و یا مهلت ابلاغ قانون که پنج روز بعد از تصویب و تایید در شورای نگهبان است، تمام شده باشد.

 وی همچنین با تاکید بر اینکه این موضوع روند قانونی خود را طی کرده است، اجرای آن را از سوی بانک مرکزی، لازم خواند و گفت: بعد از ابلاغ رئیس مجلس و چاپ در روزنامه رسمی بانک مرکزی موظف است طبق قانون تسهیلات مترو را پرداخت کند و اینکه رئیس بانک مرکزی بگوید همچنان منتظر ابلاغ از سوی دولت است، تخلف آشکار از قانون است.

زیرساخت های مترو خوب رشد کرده و نیازمند کمک برای توسعه ناوگان است

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مترو، زیرساخت‌های خوبی در تهران و سایر شهرها دارد، به نیاز این زیرساخت‌ها برای توسعه ناوگان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در تهران و شهرهایی مانند تبریز، مشهد،کرج و اصفهان زیرساخت‌های خوبی برای مترو فراهم شده ولی ناوگان ندارند و نیاز کمک مالی برای خرید لوکوموتیو دارند.

نماینده مردم سلماس با تاکید بر اینکه کمک به مترو باعث کم شدن مشکلات مردم در حمل و نقل و بالا بردن رفاه آنان است، تصریح کرد: وقتی با کمک به مترو می توان توان جابجایی مسافر آن را دو برابر کرد و باعث رفاه بیشتر مردم شد، چرا نباید این کار را انجام داد و تاخیر دولت در این مورد برای ما هم سوال شده است.

وی همچنین افزود: تاخیر بیش از این در پرداخت تسهیلات به مترو باعث بی اعتمادی و نارضایتی مردم خواهد شد، و هرچه سریعتر باید مسئولان با عمل به وظیفه قانونی خود تسهیلات مترو را پرداخت کنند.

به جای بخش عمرانی در هزینه‌های جاری وسواس به خرج دهید

رئیس کمیسیون عمران در بخشی از سخنان خود با مهم توصیف کردن هزینه‌های بخش عمرانی برای آبادانی و توسعه کشور گفت: به رئیس بانک مرکزی توصیه می کنم، اگر وسواسی به خرج می دهند در بخش هزینه های جاری باشد نه در بخش هزینه‌های عمرانی؛ چراکه هرچه تاخیر در اجرای پروژه‌های عمرانی بیشتر شود، اعداد و ارقامی که برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها باید صرف شود، چندین برابر می شود و تحقق اهداف جمهوری اسلامی و توسعه ایران لطمه می بیند.

قوانین مصوب مجلس بعد از تایید در شورای نگهبان، باید ظرف مدت پنج روز از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شوند، اما در صورتی که رئیس جمهور از ابلاغ قانون امتناع کند، رئیس مجلس می تواند طبق تبصره یک قانون مدنی اقدام به ابلاغ قانون کند و 15روز بعد از چاپ در روزنامه رسمی، این قانون برای همه نهادهای اجرایی لازم الاجراست و دولت نیز موظف به تبعیت و اجرای این قانون است.

در پی ابلاغ نشدن قانون پرداخت 2میلیارد دلار تسهیلات به مترو و امتناع رئیس جمهور از کمک به مترو، رئیس مجلس در اقدامی که در سال های اخیر نادر بود، اقدام به ابلاغ قانون کرد تا تاخیر در ابلاغ قوانین و سر باز زدن از اجرای آنان تبدیل به روالی عادی در کشور نشود. در همین راستا بسیاری از نمایندگان مجلس، از جمله بسیاری از چهره های شاخص اصولگرایان با حمایت از این اقدام لاریجانی به ابلاغ نشدن قوانین توسط دولت، واکنش نشان دادند و دولت را به احترام نسبت به قانون و پایبندی به آن دعوت کردند. با این همه بار دیگر رئیس بانک مرکزی در جمع خبرنگاران از عدم پرداخت تسهیلات مترو خبر داد و پرداخت این تسهیلات را منوط به ابلاغ آن از سوی دولت عنوان کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet