هدر موبایل
1389/05/19 09:09:00
سرویس سیاسی
عضو هیات رییسه:

رفتارهای رییس‌جمهور نباید فضای عدم پایبندی به قانون را در کشور به وجود آورد

**یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رییس‌جمهور که قسم خورده است قانون اساسی را به بهترین نحو اجرا کند نباید رفتاری داشته باشد که فضای بی‌اعتمادی و عدم پایبندی به قانون در کشور به وجود آید.

"محمد دهقان" در گفت ‌و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به عدم ابلاغ برخی قوانین از سوی رییس‌جمهور به دستگاه‌ها و در پی آن ابلاغ این قوانین از سوی رییس مجلس به روزنامه رسمی عنوان کرد که همه باید پایبند به قانون باشیم و این در حالی است که طبق قانون اساسی وقتی قانونی تصویب می‌شود رییس‌جمهور ملزم به امضاء و ابلاغ آن برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه است.

وی با اشاره به اینکه طبق ماده یک قانون مدنی رییس‌جمهور موظف است ظرف پنج روز پس از تصویب یک قانون در مجلس و ارسال آن به دولت آن را به دستگاه‌ها ابلاغ کند، ادامه داد: در تبصره ماده یک قانون مدنی آمده است که اگر ظرف پنج روز این روند توسط رییس‌جمهور طی نشد رییس مجلس موظف است که این کار را انجام دهد تا مردم از حقوقی که قانون برایشان مشخص کرده است استفاده کنند.

دهقان با اظهار تاسف نسبت به عدم اجرای این وظیفه از سوی رییس‌جمهور، گفت: البته این ممکن است که برخی مواقع بعضی نارسایی‌های اداری موجب شود که چند روز دولت در ابلاغ قوانین تاخیر کند و بارها شده است که مجلس در اینگونه مواقع اقدام کند؛ اما وقتی مدت زیادی از تصمیم یک قانون بگذرد و رییس‌جمهور آن را ابلاغ نکند این مسئله برای کشور نگران‌کننده می‌شود.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس، با یادآوری اینکه طبق قانون همه با یکدیگر مساوی‌اند و لذا نمی‌شود رییس‌جمهور که قسم خورده است قانون اساسی را به بهترین نحو اجرا کند رفتاری داشته باشد که فضای بی‌اعتمادی و عدم پایبندی به قانون در کشور به وجود آید، ادامه داد: ما فکر می‌کنیم که هر چه سریع‌تر باید این موضوع حل شود. دهقان گفت: بحث اجرای قانون یک بحث کاملا روشن و جا افتاده است و لذا جای تاسف است یک موضوعی به این شفافی و بدیهی مورد مجادله قرار گیرد.

وی تاکید کرد: رییس‌جمهور نباید از قانون استنکاف کند چرا که ادامه این روند قطعا موجب اختلاف بین قوا می‌شود.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، در پایان سخنانش با تاکید بر ضرورت اجرای قوانین در زمان معین خود توسط دولت اظهار امیدواری کرد که ادامه این روند موجب کشاکش و اختلاف بین قوا نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet