شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/01/30 14:23:00
سرویس بین الملل

ملاقات رئیس هیات پارلمانی ایران با روسای مجالس کره شمالی ، بلاروس و اعضای گروه پارلمانی انگلیس

سید محسن یحیوی رئیس هیات پارلمانی شرکت کننده در یکصد و هجدهمین اجلاس مجمع بین‌المجالس در کیپ تاون - آفریقای جنوبی در حاشیه اجلاس با روسای مجالس کره شمالی و بلاروس به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خانه ملت، محسن یحیوی در دیدار با رییس مجلس کره شمالی، تقابل ملت‌های دو کشور در برابر امپریالیسم آمریکا و مجاهدت برای حفظ استقلال خود را امری ستودنی و از جمله اشتراکات مهم دو کشور برشمرد و گفت: آمریکا خیال حاکمیت مطلق بر تمام دنیا را در سر می‌پروراند، اما ملت‌های دو کشور دوست جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره شمالی، حاضر به پذیرش زورگویی آمریکا نیستند.

وی همچنین گفت: استفاده ایران از دانش و فناوری هسته‌یی، قانونی و صرفا در مقاصد صلح‌آمیز است و ایراد اتهامات هسته‌یی علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف کاهش قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران صورت می‌گیرد.

"چو تا بوک" رییس مجلس کره شمالی نیز با ستایش ملت ایران در ایستادگی در برابر زورگویی‌های قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا، ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه و جهان خواند و گفت: ملت‌های کره شمالی و ایران، راه درستی را برای حفظ استقلال و حاکمیت ملی خود برگزیده‌اند.

وی در پایان سخنانش بهره‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های پارلمانی به منظور توسعه‌ی مناسبات در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را خواستار شد.

همچنین در دیدار رییس هیات پارلمانی کشورمان با وادیم پوپوف، رییس مجلس نمایندگان بلاروس، اهمیت و ضرورت تقویت روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و صنعتی مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

دبیر کل گروه بین‌المجالس ایران همچنین در دیدار با رییس و اعضای گروه پارلمانی انگلیس که بنا به درخواست گروه مزبور صورت گرفت به برخی از سوالات و ابهامات همتای انگلیسی خود در مورد وضعیت حقوق بشر و مسائل هسته‌یی پاسخ داد.

یحیوی گفت: استفاده از عناوین تکراری همچنین نقض حقوق بشر و مسئله‌ی هسته‌یی در مورد ایران با اغراض و اهداف پنهان و آشکار سیاسی صورت می‌گیرد.

وی افزود: مجازات اعدام در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا قانونی تلقی می‌شود و نقض حقوق بشر در این کشور و بسیاری از کشورهای اروپایی امری عادی است.

رییس هیات پارلمانی ایران همچنین، گفت: اخیرا شاهد بودیم که چگونه دولت آمریکا با وتوی مصوبه‌ی سنای این کشور در ارتباط با منع قانونی شکنجه در آمریکا، ماهیت ضد حقوق بشری خود را عیان ساخت.

یحیوی درباره‌ برنامه‌ هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران نیز، گفت: این برنامه به اذعان گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته یی، صلح‌آمیز است و تردیدی در این مورد وجود ندارد.

یحیوی همچنین با رییس هیات زیمباوه نیز در حاشیه‌ی اجلاس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار راه‌های توسعه روابط دو جانبه مورد بررسی قرار گرفت.

رییس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با روسای مجالس کشورهای عراق، پاکستان، اندونزی، مصر و نایب رییس مجلس نمایندگان افغانستان نیز دیدارهایی کوتاه داشت ودر همه آنها، ضرورت گسترش روابط پارلمانی مورد تایید قرار گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet