هدر موبایل
1389/05/20 09:04:00
سرویس اقتصادی
عباسعلی نورا با اشاره به افزایش جهشی شاخص‌های بازارسهام:

نبایدهررشدی رارونق اقتصادی دانست

**نایب رئیس دوم کمیسیون برنامه و بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:ازآنجایی که سرمایه سرازیرشده دربورس دربخش تولید سرمایه‌گذاری نمی‌شود یک سال بعد کسانی که سهام خریده‌اندمتوجه می‌شوندسودی وجودنداردکه بخواهندتقسیم کنند.

"عباسعلی نورا" نماینده زابل و زاهک در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: بنده 3 ماه قبل پیش‌بینی کردم که بورس ایرانی به صورت حبابی افزایش پیدا می‌کند و آینده خوبی ندارد و متاسفانه امروز آن پیش‌بینی محقق شده است.

وی علت افزایش جهشی شاخص‌های بازار سهام را اینچنین بیان کرد: علت افزایش حبابی بورس رکود اقتصادی، وجود سرمایه سرگردان و مشکلات ساختار نظام بانکی است که موجب حرکت سرمایه‌ها به سوی بورس شده است. یعنی وقتی سرمایه سرگردان در بانک بماند و بانک در حد نرخ تورم به سپرده سود پرداخت نکند شخص سرمایه‌اش را از سیستم بانکی خارج می‌کند.

نورا ادامه داد: مردم سرمایه سرگردان را به جایی می‌برد که بهره بیشتری داشته باشد. اما در حال حاضر هیچ جایی که سرمایه‌گذاری در آن مقرون به‌صرفه باشد در کشور وجود ندارد؛ مسکن تنها جایی بود که خوب فعالیت می‌کرد که با رکود مواجه شد و الان سرمایه‌ها به سمت بازار طلا و بورس سرازیر می‌شوند.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: سرمایه‌گذاری در بازار طلا در مقاطعی متوقف شد چرا که بازار طلا نیز دچار رکود جهانی شد، پس از آن سرمایه‌ها به سمت بازار بورس سرازیر شد و باعث شد به‌طور غیرعادی متقاضی خرید سهام زیاد شود.

نماینده زابل و زاهک توضیح داد: از آنجا که سرمایه موجود در بورس در بخش تولید سرمایه‌گذاری نمی‌شود یک سال بعد کسانی که سهام خریده‌اند متوجه می‌شوند سودی وجود ندارد که بخواهند تقسیم کنند.

وی وضعیت فعلی را چالش بورس خواند و تصریح کرد: نباید هر رشدی را رونق اقتصادی دانست. برخی اقتصاددانان دولتی از افزایش سهم بورس به عنوان رونق اقتصادی یاد می‌کنند اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور نمی‌توان گفت افزایش شاخص‌های بازار سهام به دلیل رونق اقتصادی یا رونق بازار است.

نایب رئیس دوم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به تغییر نحوه محاسبه شاخص نماگرهای بورس اشاره کرده و گفت: اگر روش را تغییر دادند به این معنا است که در گذشته به مردم آمار نادرست داده‌اند که هم به سیستم اقتصادی و هم به مردم خیانت کرده‌اند و باید به خاطر خطای گذشته پاسخگو باشند اما چنانچه می‌خواهند با دادن آمار نادرست مشتری بیشتری جذب کنند باید در مقابل خریداران پاسخگو باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet