هدر موبایل
1389/05/22 12:26:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
رییس کمیسیون صنایع ومعادن:

مسولان سیاست خارجی نتوانسته‌اند برای توسعه اقتصادی فضاسازی کنند

**رییس کمیسیون صنایع و معادن با بیان این‌که به « تولید» به چشم یک ارزش نگریسته نمی‌شود، گفت: وقتی مسوولان « تولیدکننده » را با یک « واسطه » در یک ردیف قرار می‌دهند، جایگاه تولید و صنعت بهتر از این نمی‌شود.

سیدحسین هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: سهم صنعت در برنامه‌ی چهارم توسعه به طور متوسط 12 درصد پیش‌بینی شد و هدف از این کار این بود که بخش قابل ملاحظه‌ای از رشد هشت درصدی اقتصاد کشور از کنار بخش صنعت محقق شود.

نماینده مردم میانه در خانه‌ی ملت گفت: تولیدکنندگان در طول سال‌های برنامه، با چالش‌هایی نظیر نقدینگی، واردات بی‌رویه‌ی کالا و دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولید و معاف بودن بخش بازرگانی رو به رو شدند و این در حالی است که مولد بودن بخش تولید ایجاب می‌کند، تنفس مالیاتی به بخش تولید داده می‌شد.

وی گفت: اما قضیه برعکس شد و به جای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بخش بازرگانی، عوارض و مالیات‌ها به صورت تمام و کمال از بخش تولید وصول شد.

وی افزود: سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی در طول برنامه به طور متوسط بین 32 تا 35 درصد ، اما میزان واقعی پرداخت شده حداکثر نصف این میزان بود. با این توصیف رشد 9 درصدی بخش صنعت و معدن در طول سال‌های برنامه قابل قبول است.

هاشمی تسهیلات و اعتبارات بانکی را شاهرگ حیاتی صنعت و معدن دانست و افزود: امکان حرکت بخش صنعت و معدن بدون تسهیلات و اعتبارات بانکی به هیچ وجه وجود ندارد. از سوی دیگر واردات بی‌رویه نیز مزید بر علت شده است.

وی با بیان این‌که واردات بی‌رویه در طول سال‌های برنامه نفس‌گیر شد،‌افزود: در سال اول اجرای برنامه، صادرات کشور شش میلیارد دلار بود. این عدد تا پایان برنامه به 18 میلیارد دلار افزایش یافت. در مقابل واردات بی‌رویه کالا در طول برنامه سه برابر صادرات شده و صادرات 300 درصدی و واردات 600 درصدی موجب منفی شدن طراز تجاری کشور شد، در حالی که به راحتی می‌توانستیم مانع از منفی شدن طراز تجاری شویم.

وی اظهار کرد: یقینا هم مسیرشدن حمایت‌های فرابخشی و کمک‌های قانونی منجر به تقویت جایگاه صنعت و به دنبال آن بهبود رشد اقتصادی کشور می‌شود.

نماینده مردم میانه در خانه‌ ملت، یکی از اصلی‌ترین چالش تولید و صنعت کشور را « بی‌ارزش بودن بخش تولید نسبت به بازرگانی» دانست و تصریح کرد: معتقدم « تولید» در کشور همچنان در لایه‌های کم اهمیت‌تری از « دلالی، واسطه‌گری و بازرگانی » قرار دارد. متاسفانه بخش تولید با سیاست‌ها و عملکردهای انجام شده به چشم یک ارزش نگریسته نمی‌شود. وقتی مسوولان « تولیدکننده » را با یک « واسطه » در یک ردیف قرار می‌دهند، جایگاه تولید و صنعت بهتر از این نمی‌شود.

وی افزود: اشتغال پایدار، هزینه‌های تولید، پرداخت مالیات و عوارض، دردسرهای کار در شهرک‌های صنعتی و تعامل با سازمان‌ها و نهادهای دولتی تماما با تولیدکنندگان است، ولی سود چند برابری بدون پرداخت هرگونه مالیات به دولت و سر و کله زدن با انواع مشکلات به واسطه‌ها تقدیم می‌شود. گویی در تقسیم‌بندی نانوشته‌ای تامین مالی، اشتغال پایدار، سرمایه‌گذاری، ارزش افزوده، تقویت اقتصاد ملی و مالیات و عوارض به بخش تولید و صنعت سپرده شده و جابجایی و تامین منافع کلان بدون کوچک‌ترین عایدی برای دولت، به واسطه‌گران و دلال‌ها محول شده است.

نماینده مردم میانه در خانه ملت، اظهار کرد: وزارت بازرگانی نتوانسته است، برای بازاریابی و صادرات زمینه‌سازی مناسبی کند. از آن گذشته مسوولان سیاست خارجی نیز نتوانسته‌اند برای توسعه‌ی فضای اقتصادی، فضاسازی کرده و سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها نتوانسته‌اند نقش بازاریابان خوب را برای تولید و صنعت کشور ایفا کنند.

وی افزود: این در حالی است که به راحتی می‌توانستیم با توجه به توان و کیفیت مناسبی که در برخی از تولیدات‌مان داریم، بازارهای خوبی را در اختیار محصولات ایرانی قرار دهیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet